Češi loni prosázeli 394 miliard. Online hazard vládne

Loňský úspěšný rok v hazardu se letos kvůli epidemii nebude opakovat. Největší problémy mají kamenná kasina a herny.

Češi loni prosázeli 394 miliard. Online hazard vládne
ilustrační foto | Profimedia.cz

Češi loni v hazardních hrách prosázeli 394 miliard korun, bezmála 354 miliard inkasovali zpět na výhrách. Vyplývá to z aktuálních statistik, které týdeníku Hrot poskytlo ministerstvo financí. Celkem provozovatelé kasin, heren, loterií nebo sportovního sázení odvedli státu na daních z hazardu téměř 10,5 miliardy.

Ještě v roce 2018 přitom celkový objem sázek na hazardním trhu dosahoval jen asi 250 miliard. Podle ministerstva nicméně výrazně vyšší číslo za loňský rok není způsobeno jen nárůstem zájmu o sázky a hry, hlavním důvodem je změna metodiky vykazování výsledků. 

"Historicky provozovatelé technických herních zařízení a sázkových her v kasinu uváděli v přiznáních k odvodu z loterií a podobných her údaje o vložených a vyplacených penězích. Správcem daně jsou provozovatelé metodicky vedeni k tomu, aby v rámci přiznání daně z hazardních her v daňových přiznáních uváděli skutečné výnosy (tržby), tedy částky skutečně vsazené do hry. Náklady provozovatele pak představují pouze skutečně vyplacené výhry. Obecně lze říci, že tyto údaje jsou výrazně vyšší než u původní metodiky," vysvětluje mluvčí ministerstva Anna Fuksová.

Největší zájem byl loni mezi hráči o takzvanou technickou hru, tedy například výherní automaty nebo terminály a jejich internetové alternativy. Celkové vklady v této oblasti dosáhly více než 265 miliard, výhry činily 247 miliard korun. Za pozornost přitom stojí pokračující trend přesunu sázejících na internet. Zatímco ještě v roce 2018 představovaly sázky v kamenných hernách dvojnásobek sázek na internetu, loni se poměr obrátil: v online světě Češi prosázeli 196 miliard, v tradičních hernách pak jen necelých 69 miliard.

Druhou nejoblíbenější formou hazardu byly loni v Česku kurzové sázky. Hráči do nich vložili skoro 85 miliard, výhry dosáhly 76 miliard. Na třetím místě v objemu sázek skončily v roce 2019 živé hry, tedy třeba ruleta v kasinech nebo poker, jejichž provozovatelé utržili na sázkách 27 miliard, z nichž bezmála 21 miliard vyplatili ve výhrách. Více než šestnáct miliard se pak protočilo v loteriích.

O tom, jak se v hazardním byznysu projevila epidemie čínské chřipky, pro koho přinesla největší ztráty a co si o budoucnosti "byznysu s lidskou chamtivostí" myslí jeden z hazardních magnátů Ivo Valenta, se dočtete v aktuálním čísle týdeníku Hrot 05/2020, který vychází v pondělí 8. června. Předplatit si jej můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní