Černý Petr je v Nizozemsku v ohrožení

Tradiční postava holandských mikulášských oslav Zwarte Piet se stane pravděpodobně minulostí. Stále intenzivněji se hovoří o jejím zákazu, s bojkotem začali i obchodníci.

Černý Petr je v Nizozemsku v ohrožení
ilustrační foto | Profimedia.cz

V Nizozemsku se schyluje k zákazu tradiční postavy adventního času – Černého Petra (Zwarte Piet). Pomocník Mikuláše má načerněný obličej, červené rty a paruku s černými kudrnatými vlasy. Nyní je ovšem v ohrožení, protože odkazuje na koloniální minulost země. Proto aktivisté, kteří bojují proti rasismu, chtějí tuto postavu zakázat. 

Už se sešli s premiérem Markem Ruttem, aby jej přesvědčili o zákazu předvánoční tradice, která je označována jako kontroverzní. Samotný předseda vlády Nizozemska oznámil, že černého pomocníka během mikulášských oslav a koledování už nebude na veřejnosti obhajovat. „Diskriminace je nejhorší věc, jaká se vám může přihodit,“ řekl Rutte po setkání se členy skupiny Kick Out Zwarte Piet.

Už od roku 2014 požadují, aby byla tato postava v Nizozemsku zakázána. V době sílícího vlivu amerického hnutí Black Lives Matter začínají tomuto požadavku podléhat i politici a obchodníci. Kritici postavy mouřenína zdůrazňují, že tradice vznikla v době koloniální éry a otrokářství, na kterém se podílelo i Nizozemí. 

Změna veřejného mínění

V bývalé koloniální mocnosti roste odpor k této tradici také u veřejnosti. V červnovém průzkumu se ukázalo, že podpora pomocníka Mikuláše, který dětem rozdává sladkosti, klesla na 47 procent, loni v listopadu to bylo ještě 71 procent. Před sedmi lety podporovalo masku mouřenína 89 procent Holanďanů. 

V minulých letech velká města jako Amsterdam a Rotterdam už zakázala postavu v pouličních přehlídkách a nabídla méně černou variantu s názvem Roetpiet. To znamená, že maska nespočívá v začernění tváře, postava je v obličeji umazaná pouze od sazí. 

Ještě v roce 2014 Rutte obhajoval černou postavu slovy: „Černý Petr je černý. Nemohu to změnit, protože jeho jméno je Černý Petr. Je to stará tradice pro děti, Sinterklaas a Zwarte Piet. Není to Zelený Petr nebo Hnědý Petr, je to Černý Petr.“

Letos v červnu už Rutte, který je ve funkci od roku 2010, před poslanci vysvětlil, že jeho postoj ohledně postavy vánočních oslav prošel „zásadními změnami“ poté, co hovořil s lidmi tmavší pleti a zejména dětmi, které se cítí touto tradicí velmi silně diskriminovány. Liberální politik nechce postavu přímo zakazovat, ale doufá v nátlak společnosti a v to, že za pár let už nebude možné Černého Petra v ulicích spatřit. 

Postavu naopak podporuje Strana pro svobodu (PVV) a příznivci politika Geerta Wilderse. Podle nich je Černý Petr neškodný a nepodporuje u dětí rasismus. Názorový obrat premiéra Wilders, který kritizuje také islám a bojuje za zákaz koránu v zemi, odsoudil. Nizozemské království má podle něj šéfa kabinetu k ničemu. „Naše strana PVV chrání národní tradice, pro nás zůstane Zwarte Piet navždy černý!“ zdůraznil na sociálních sítích. 

E-shop zahájil bojkot

Obchodníci navzdory politické debatě už přikročili k praktickým krokům. Mnozí z nich přestali prodávat zboží, které Černého Petra zobrazuje nebo na něj odkazuje. Internetový prodejce Bol.com, jenž dominuje v Nizozemsku a Belgii, produkty s Černým Petrem zakázal. Postava podle prodejce podporuje rasovou nesnášenlivost. K cenzuře na svých platformách sáhl také Facebook a Instagram odstraňuje obrázky lidí s tímto kostýmem. 

Mluvčí skupiny Kick Out Zwarte Piet Elvin Rigter doufá, že se nizozemská vláda konečně rozhoupá a prosadí konkrétní kroky k zákazu černé postavy vánočních oslav v rámci boje proti projevům rasismu. Rapper Jerry Afriyie tvrdí, že Zwarte Piet není pouze symbolickou tradicí, ale zejména způsobem, jak se většinová společnost dívá na lidi černé barvy pleti.

„Pokud nedostanu práci, je to kvůli předsudkům, které tvoří i tento druh zobrazení černochů,“ zdůraznil. Muzikant s ghanskými kořeny dodal, že v Holandsku děti s tmavou pletí dostávají horší známky a policie častěji černochy kontroluje.O zákazu začerněných tváří na adventních akcích se začíná debatovat i v sousední Belgii

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní