Cenovka na touhu a city nobelistky Annie Ernauxové

Nejnovější česky vydaný román čerstvé laureátky Nobelovy ceny Annie Ernauxové je intimní výpovědí o touhách, pokrytectví a strachu druhé poloviny 20. století

Cenovka na touhu a city nobelistky Annie Ernauxové
Autorka o sobě píše ve třetí osobě a jazykem nejen odosobněným, ale občas až téměř ironickým, zvlášť když líčí své iluze a touhy. | Profimedia.cz

Jméno francouzské spisovatelky a profesorky literatury Annie Ernauxové (nar. 1940) u nás donedávna znali snad jedině zasvěcenci, i když už před lety česky vyšly její novely Místo / Obyčejná žena (EWA, 1995). Když teď právě ona dostala Nobelovu cenu za literaturu, rychle se to změní.

První krok, snad v jakési šťastné předtuše, už udělalo nakladatelství Host, které už krátce před udělením „Nobelovky“ vydalo knihu Ernauxové Roky. Žánrově je obtížně zařaditelná: označena byla kupříkladu jako „sociologizující próza“ či „kolektivní memoáry“, ve kterých autorka vzpomíná na svůj vlastní život – a s jeho proměnami zachycuje také transformaci celé francouzské společnosti. Respektive, jak autorka sama prozrazuje, chtěla popsat „něco z odrazu kolektivní minulosti, promítané na plátno individuální paměti“.

Konzum v různých barvách

Publikace líčí, jak autorka coby dívka pocházející z chudého a takřka antiintelektuálního prostředí dokázala vystudovat vysokou školu a stát se vysokoškolskou profesorkou a uznávanou literátkou. A jak se v jejím životě odrážela sexuální revoluce, příchod konzumní společnosti či hrozba islamistického terorismu a útok na newyorská Dvojčata (její vyprávění sahá do roku 2006).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit