Cena za falešnou reklamu

Když nevíš, jak se vykecat z průšvihu, drze se za něj pochval. Přesně tak se zachoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hlavním tématem veřejné covidové diskuse je už několik měsíců nezvládnuté očkování ze strany státu. Vojtěch – zpěvák a právník v jedné osobě – proto naředil napjatou debatu pozitivním příspěvkem na sociálních sítích, v němž se kasal, že vládní očkovací kampaň Tečka obdržela jakousi marketingovou cenu. Díky ní prý máme proočkováno tolik, kolik máme. 

Fakt je, že kampaň vypadala na fotkách působivě. Obzvlášť fotogenické byly očkovací „hypermarkety“, třeba ten na pražském hlavním nádraží, kolem kterých se vinuly dlouhé fronty lidí, a všechno to dokreslovala křiklavá zeleno-žlutá loga. Vzbuzovalo to dojem velkého sukcesu, ve skutečnosti si tam ale vakcínu nechali píchnout veskrze mladší lidé, a to hlavně kvůli tomu, aby mohli jít bez obstrukcí na pivo. 

Naopak tam, kde by to bylo nejvíc potřeba, slogan o tečce za pandemií zjevně dojem neudělal. Podle statistik zůstává stále z různých důvodů nenaočkovaných asi 350 tisíc lidí v rizikových věkových kategoriích. Ti teď postupně plní covidária v nemocnicích. 

Nejde ale jen o pochybnou účinnost i cílení kampaně. Tečka byla navíc vysloveně lživá. V mnoha lidech vyvolala falešné naděje v zázračné účinky nového séra. Když teď místo definitivního knokautu viru přišla další vlna pandemie, aktuálně byl vyhlášen nouzový stav a ve vzduchu visí lockdown, důvěra ve schopnosti vakcín klesá. K jejímu obnovení už ale bohužel nejspíš žádná další kampaň stačit nebude.