Cena půdy: poprvé čtvrt milionu za hektar

Covid vyhnal zájem investorů o zemědělskou půdu. Ceny stoupají.

Cena zemědělské půdy loni vůbec poprvé prolomila čtvrtmilionovou hranici a stojí v průměru 254 tisíc korun za hektar. Plyne to z tradiční zprávy o vývoji trhu s půdou společnosti Farmy.cz.

Oproti roku 2019 podražily pole a louky o 3,9 procenta. To sice není zdaleka tolik jako v době největší poptávky před pěti lety, kdy cena půdy meziročně rostla o 25 procent, je však patrné, že strnulý trh se loni navzdory pandemii opět trochu rozhýbal. Ze zprávy plyne, že investoři v první polovině roku vyčkávali, od léta však opět začali nakupovat.

O jejich motivaci se můžeme jen dohadovat, ovšem vzhledem k tomu, že půda je tradičně považována za mimořádně bezpečnou investici, lze předpokládat, že zájem o koupi hnala kupředu především nejistota ohledně budoucího ekonomického vývoje. Tomu nasvědčuje fakt, že od roku 2015 vůbec poprvé narostl podíl nezemědělských investorů na celkovém počtu transakcí. Lidé mimo obor stáli celkem za 41 procenty nákupů zemědělské půdy. Jinak řečeno, z globálního pohledu jde o další – trochu nečekaný – „příznak“ viru SARS-CoV-2, který ještě před několika lety znepokojoval tak maximálně východoasijské netopýry.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní