Čekání na God… reformu. Ani nynější návrh nelze nazvat odvážnou důchodovou reformou

Vláda představila změny v penzích jako odvážnou reformu. Ve skutečnosti jde o parametrické změny, samotný systém se nemění

Čekání na God… reformu. Ani nynější návrh nelze nazvat odvážnou důchodovou reformou
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Jen dvakrát za poslední desetiletí – konkrétně v období 2018 až 2019 – český penzijní systém skončil v kladných číslech. Ve všech ostatních letech vykazoval schodky v jednotkách až desítkách mi­liard. Jinými slovy, státní kasa vybrala na sociálním pojištění vždy méně, než kolik v daném roce poslala na účty penzistů.

Navzdory evidentně špatnému a neudržitelnému nastavení senioři patřili mezi vyvolené skupiny obyvatel předchozí vlády. Andrej Babiš si je vybral jako hlavní „rybník“ při výlovu voličů a tomu přizpůsobil i fiskální politiku. Ačkoli tak třeba pandemie čínské chřipky důchodcům způsobila nejmenší finanční újmu, dočkali se od Babiše štědrého přidávání nad zákonnou valorizaci.

Už tak rozkývaný systém nabral ještě nebezpečnější směr. Loni jeho deficit dosáhl 21,5 miliardy a letos by bez zásahu do valorizačního vzorce skončil se „sekyrou“ téměř 83 miliard. Bylo tedy jasné, že bez alespoň nějaké reformy penzí není šance dostat státní rozpočet pod kontrolu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit