Čeká nás rok plný změn, říká investor do technologií Tomáš Budník

Někdejší generální ředitel O2 Tomáš Budník druhým rokem řídí svou investiční skupinu Thein, která utratila stovky milionů korun za firmy z oblasti IT, bezpečnosti a průmyslu. Očekává rok plný změn a nových příležitostí.

Čeká nás rok plný změn, říká investor do technologií Tomáš Budník
Tomáš Budník | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Na dráhu investora se dlouholetý korporátní lodivod vrátil v době velkých nejistot a všeobecného neklidu. Skupinu Thein zakládal na začátku roku 2020. Ani v této nevypočitatelné době ale Tomáš Budník neztrácel čas – za necelé dva roky do své stáje pořídil více než deset firem, tou poslední byl koncem loňského roku softwarový vývojář pro telekomunikace Spark Tech Net. 

A příliš zpomalovat nehodlá ani letos. „Těžko říci, jestli udržíme takto vysoké tempo. Spíše si myslím, že se budeme více soustřeďovat na skládání mozaiky,“ zamýšlí se v obsáhlém rozhovoru pro týdeník Hrot Budník, který v roce 2019 skončil kariéru ve službách Petra Kellnera a jeho skupiny PPF.

„Trh bude letos určitě zajímavý, zdražuje se možnost kupovat cokoli na akviziční úvěry. Firmy, které jsou závislé na lidech, musejí své náklady podrobit revizi. Analyzovat, co s nimi udělá zvyšování mezd. Bude pokračovat nedostatek hardwaru. Určitě bude padat řada distress aktiv, tedy firem, které nevyberou zatáčku měnících se podmínek na trhu. Pro nás tu může být příležitost,“ dodává. 

Podle něj přijde rok plný změn, které firmy budou muset ve velkém zavádět. Třeba zrovna v IT. Právě na těchto změnách se chce jeho technologický holding svézt. 

„Externí vlivy nemůžeme ovlivnit nikdy, ty černé labutě přilétají, v poslední době jich je docela dost, ale úkolem managementu je být připraven na jakoukoli změnu. Mým úkolem je držet směr, i když se kolem boří nějaké stereotypy a zaběhnuté pořádky. Zároveň ta změna je vždycky velká příležitost,“ dodává a vysvětluje to například na uvažováním firem v případě informačních technologií. Firmy by podle něj měly technologie, například počítače, brát jako komoditu. Jeho skupina chce trh učit, že IT může být komplexní služba a nákup počítače její součást. Firmy by si tak podle této představy měly technologie pořizovat podobně jako firemní automobily třeba na operativní leasing. Včetně veškerého servisu, technické podpory a bezpečnostních opatření. 

Právě tomu podřizuje skladbu firem ve své technologické skupině, která se zaměřuje zejména na IT služby a kyberbezpečnost pro telekomunikace, banky či průmyslové firmy. 

Rozhovor s Tomášem Budníkem o Petru Kellnerovi, budoucnosti IT i duši startupisty čtěte v novém vydání týdeníku Hrot.