Čas rozjívenosti skončil

Česko momentálně chudne, což se v krizích prostě stává. Je ale podstatné, o kolik to bude, protože to rozhoduje, jestli a jak se budeme schopni zase po tom výprasku zvednout. Zatím se zdá, jako by to bylo každému jedno.

Česko momentálně chudne, což se v krizích prostě stává. Je ale podstatné, o kolik to bude, protože to rozhoduje, jestli a jak se budeme schopni zase po tom výprasku zvednout. Zatím se zdá, jako by to bylo každému jedno Ministryni Maláčové bychom měli co nejdříve doporučit, aby vzala na záda nůši a vyrazila do lesa pro chrastí. Pochopitelně ve svém vlastním okrese. A také by se přitom mohla kouknout po pařezech, jestli ještě někde nenajde nějakou hlívu. Při dobrém počasí by mohla pod trnkami vykukovat brzy i hlavička kačenky české. A ti, kteří hlasují pro její šílené sociálně-zdravotní návrhy ve sněmovně, by ji mohli doprovodit. Aby si vyzkoušeli, jak se žije v chudé zemi.

Bude to užitečná zkušenost pro časy, kdy začneme sklízet důsledky současné politiky v podobě navýšených karantén a izolací, které způsobily, že pro minimálně polovinu pracovní síly je bezpracný příjem v izolaci vyšší než výdělek v zaměstnání. K nástupu na placenou dovolenou není třeba neschopenka. Stačí, když požádáte nakaženého kolegu či kamaráda, aby vás uvedl mezi svými kontakty z posledních pár dnů. Kolikrát to zopakujete, je pak jenom na vás.

Nenařízený lockdown

V březnu sluníčko už hřeje a zahrada či záhumenek volají. V Polabí a na jižní Moravě čeká na tamní firmy nenařízený tvrdý lockdown bez ohledu na to, jestli se starají o dodávky výfuků do aut, nebo potravin či zdravotnického materiálu a nařízená uzávěra by je jistě minula. Že očekávatelný nárůst absencí na pracovištích ovlivní schopnost mnoha firem plnit své závazky vůči zahraničním odběratelům, je jisté. A o tom, že na takto vyvolaných potížích rozhodně nezbohatneme, není pochyb. Stejně jako o tom, že škody napáchané celoročním značně neefektivním řešením pandemie jsou i bez toho astronomické a dlouhodobé.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit