Čas odpočtu naslibovaného

Jsou vládní programové sliby, které zůstanou nenaplněny, a je to škoda. Pak jsou ovšem i takové, které naopak splněny budou, přičemž zemi by pomohlo, kdyby nikdy nebyly učiněny. V týdeníku Hrot najdete odpočet toho, co vláda chtěla udělat, co nestihne a co naopak bohužel asi stihne. Další článek se zaměřuje na to, jakou pomoc firmám na jaře slíbila a kolik z toho skutečně na firemní a živnostenské adresy dorazilo.

Mezi těmi nejbolestivějšími prázdnými kolonkami je důchodová reforma, což nás může vyjít draho, a mnohem dříve než v polovině příštího desetiletí. Evropská komise totiž v rámci boje proti následkům pandemie slíbila uvolnit postiženým zemím velký mimořádný balík peněz, z něhož mělo pro Česko kápnout v přepočtu asi 180 miliard korun v podobě „grantů", které nebudeme muset ani spolufinancovat, ani vracet.

Pokud je tedy dostaneme, protože nejde jen o sestavení Národního plánu obnovy, jejž Česko poslalo do Bruselu mezi prvními, přičemž předem je jasné, že se „střeva" budou asi nejednou překopávat. Jde o „detail", který vláda sice znala předem, ale úspěšně jej „vytěsnila": podmínkou čerpání bruselských miliard je uspokojivé plnění Country Specific Recommendations, tedy doporučení, co by Česko mělo dělat. Na prvním místě stojí právě důchodová reforma. Ouvej.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit