Burza se odkládá, PPF prodala třetinu CETIN

Skupina PPF rodiny Renáty Kellnerové prodala třetinu jedné ze svých nejcennějších firem. Třicet procent infrastrukturního obra CETIN přebírá singapurský státní fond GIC.

Burza se odkládá, PPF prodala třetinu CETIN
PPF, ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník HROT

Ještě na začátku roku se spekulovalo o tom, že část skupiny CETIN, která zastřešuje telekomunikační infrastrukturu v Česku, Bulharsku, Maďarsku, na Slovensku a v Srbsku, skončí na některé z velkých globálních burz. Podle agentury Bloomberg na tom na jaře „vyšívaly“ významné investiční banky BNP Paribas, Morgan Stanley a Société Générale.

Nakonec si ale šéfové skupiny PPF v čele s Ladislavem Bartoníčkem vybrali cestu přímého prodeje minoritního podílu. Cenu obchodu ani jedna ze stran nechtěla komentovat. V případě IPO se v únoru spekulovalo o valuaci firmy přes 110 miliard korun. V takovém případě by hodnota prodaného podílu překročila třicet miliard korun. Při současných oceněních na trhu se ale předpokládá, že se nakonec prodávalo za částku o něco vyšší.

„Při vstupu do sektoru telekomunikací před necelými osmi lety PPF prohlásila, že chce evropskému trhu nabízet špičkové služby. Těší nás tedy, že nyní uzavíráme partnerství s významným a respektovaným mezinárodním investorem, který je uznáván pro svoji jedinečnou schopnost vidět hodnotu ve stabilních aktivech, generujících solidní a dlouhodobý zisk,“ uvedl v prohlášení Ladislav Bartoníček, akcionář a generální ředitel skupiny PPF.

Na základě dohody mezi PPF a GIC získá nový menšinový vlastník odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group. Vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. 

„Jako dlouhodobý investor věříme, že sektor digitální infrastruktury dál významným způsobem poroste. CETIN jakožto přední telekomunikační platforma ve střední a východní Evropě má všechny předpoklady k tomu, aby měl prospěch z tohoto růstu. Jsme odhodláni k budování dlouhodobého partnerství s vedením PPF a CETIN tak, aby CETIN vykročil do další fáze svého rozvoje,“ uvedl také Ang Eng Seng, investiční ředitel GIC odpovědný za oblast infrastruktury. Singapurský fond, který investuje také vládní zdroje této asijské země, je v Česku zatím znám zejména jako majitel agilní developerské skupiny P3, která patří mezi největší vlastníky logistických parků a skladů v zemi. 

Podle informací týdeníku Hrot byl jedním z hybatelů významného obchodu Jan Kadaník, ostřílený manažer žijící ve Švýcarsku, který do služeb Petra Kellnera přišel před rokem a aktuálně zastává funkci předsedy představenstva CETIN. Podle odborníků z trhu se tím ale cesta firmy na burzu nemusí zcela zavřít, jen se o pár let zpozdí. PPF si každopádně obchodem rozvazuje ruce na další investiční operace, případně na hašení problému v byznech, kde se jí aktuálně zdaleka tak nedaří. Třeba ve splátkové skupině Home Credit.