Budete bez ruského plynu, varuje Evropu šéf energetické agentury

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol varuje země v Evropě, že musí počítat s úplným zastavením dodávek zemního plynu z Ruska. Riziko roste s příchodem topné sezony.

Budete bez ruského plynu, varuje Evropu šéf energetické agentury
ilustrační foto | Shutterstock.com

Politici v EU by si neměli dělat plané naděje, že budou před zimou dostávat ruský plyn. Naopak se musí připravit na stále pravděpodobnější scénář, že se Evropa bude muset úplně obejít bez ruských molekul fosilního plynu. 

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol tak usuzuje z dosavadního chování Ruska, které snižuje dodávky zemního plynu do Evropy už od loňského léta. Před rokem chtěla Moskva tlačit na rychlé spuštění plynovodu Nord Stream 2, nyní se naopak snaží, aby evropské země nedokázaly přes léto naplnit kapacitu plynových zásobníků na maximum a byly před zimou zranitelné.

Vlády by se měly na tento černý scénář okamžitě připravit, apeluje na politiky uznávaný turecký ekonom a energetický odborník. Kromě snížení poptávky po plynu doporučuje i využívání jaderných elektráren. To ale třeba Německo odmítá.

„Evropa by měla být připravena na možnost, že se dodávky ruského plynu úplně zastaví. Čím více se blížíme k zimě, tím více chápeme záměry Ruska,“ zdůraznil v rozhovoru pro The Financial Times.

Moskva usiluje o to, aby byla Evropa před zimou co nejvíce zranitelná a Putin mohl evropské ekonomiky lépe ovládat. Birol nevěří tomu, že má Rusko technické problémy, a proto snižuje objem dodávek, jak zdůrazňuje mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Evropské země se nyní snaží co nejrychleji doplnit zásoby plynu po uplynulé zimě, Německo plánuje mít do listopadu naplněny zásobníky z devadesáti procent celkové kapacity. Zatím to je jen něco přes polovinu. 

Německá, ale i rakouská vláda přiznala, že bude muset opět zapnout uhelné elektrárny, které mají jen záložní funkci. Ani tento postup Birol neodsuzuje, i když by se nemělo jednat o dlouhodobé řešení. Evropa by měla snižovat závislost na dovozu fosilních zdrojů. Pokud Rusko skutečně odstřihne Evropu od plynu, bude třeba zavést i přídělový systém na jeho dodávky, varoval výkonný ředitel IEA.

Kromě toho, že silně poklesly dodávky suroviny do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, snižují se také dodávky do Itálie. Podle italské energetické společnosti Eni to je až o polovinu méně. Také Francie hlásí, že od poloviny května nedostává ruský plyn z Německa.