Vybrané články
z týdeníku The Economist

Bude Muskův Twitter oázou svobody, nebo čirým peklem?

Skladba uživatelů Twitteru se začala měnit hned poté, co „milovník svobody slova“ Elon Musk platformu převzal.

Bude Muskův Twitter oázou svobody, nebo čirým peklem?
Příznivci demokratů na Twitteru stále početně převyšují ty republikánské, takže se dá říct, že se poměr sil na Twitteru vyrovnává. | foto Profimedia.cz

Marjorie Taylorová Greenová, ultratrumpovská konspirační teoretička ze Sněmovny reprezentantů, byla 27. října na vrcholu blaha. „Svoboda slova!!!!“ tweetovala republikánská kongresmanka, když Elon Musk převzal kontrolu nad Twitterem a sám sebe prohlásil novým „vrchním Twitem“ (což je pochopitelně slovní hříčka s názvem firmy a výrazem pro troubu).

Americká pravice, která si často stěžuje, že různá omezení proti šíření dezinformací na internetu zasahují do jejích základních svobod, oslavuje Muskovu deklarovanou úctu ke svobodě slova.

To zásadním způsobem ovlivňuje, kdo dnes používá Twitter. Levicové účty na síti mají mnohem víc sledujících než ty pravicové. Ale když se v dubnu objevila zpráva o Muskově snaze koupit Twitter, The Economist zaznamenal posun těžiště Twitteru doprava. Bezprostředně po dokončení obchodu jsme udělali stejný rozbor a zaznamenali totožný vzorec (viz graf).

Rudá vlna. Američtí senátoři, sledující na Twitteru, procentuální změna oproti předchozímu dni
Zdroj: The Economist

Tato data ukazují na jasný trend. Ve čtyřech dnech od okamžiku, kdy Musk převzal klíče od Twitteru, získali republikánští členové Kongresu dohromady kolem 470 tisíc nových sledujících, v průměru 1800 každý z nich.

Příval nových sledujících den po dokončení obchodu dosáhl více než poloviční hodnoty dubnového nárůstu. Taylorová Greenová zaznamenala během těch čtyř dní z republikánů největší přírůstek: počet sledujících na jejím oficiálním účtu vzrostl o sedm procent (její osobní účet byl v lednu zakázán). Těsně za ní skončila s pětiprocentním nárůstem Lauren Boebertová, další republikánka s vášní pro ztřeštěné konspirační teorie QAnon.

Pro demokraty v obou komorách Kongresu platil pravý opak. Jejich zástupci ve Sněmovně a Senátu přišli mezi 27. a 30. říjnem o 420 tisíc sledujících, v průměru každý o 1600. Nejvíc ztratila největší jména na levici. Viceprezidentka Kamala Harrisová, dlouholetá senátorka Elizabeth Warrenová i progresivní senátor Bernie Sanders přišli od Muskova nákupu Twitteru o více než 35 tisíc sledujících (byť to pro každého znamenalo ztrátu méně než jednoho procenta sledujících).

Tyto změny jsou pravděpodobně dány tím, že platformě přibývají pravicovější uživatelé a ti levicovější odcházejí. V dubnu Twitter náhlé změny vysvětloval vytvářením a deaktivací účtů. 

Příznivci demokratů na Twitteru stále početně převyšují ty republikánské, takže se dá říct, že se poměr sil na Twitteru vyrovnává. Ale vlny nových uživatelů už nyní mohou síť ovlivňovat. Podle analýzy mediální společnosti Bloomberg se od Muskovy akvizice výskyt neupřesněné rasové urážky na platformě zvýšil o 1300 procent. Ono slovo bylo tweetováno 170krát každých pět minut.

Elon Musk se nechal slyšet, že se Twitter „nesmí stát pekelným ringem“. První signály ale nejsou moc slibné.