Bude hůř? Malí a střední podnikatelé propadli skepsi

Nic se nezmění nebo bude hůř, říká před volbami nejohroženější podnikatelská skupina v exkluzivním průzkumu.

Bude hůř? Malí a střední podnikatelé propadli skepsi
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník HROT

Jedno volební období pod premiérem Andrejem Babišem stačilo k tomu, aby malí a střední podnikatelé propadli depresi. Více než polovina z nich si myslí, že se pro ně po letošních sněmovních volbách vůbec nic nezmění. Dalších dvacet procent se obává, že se podmínky pro podnikání oproti současnému stavu zhorší. Předvolební průzkum zveřejnila společnost Lidya.

Skepse, že se po volbách do Sněmovny pro drobné živnostníky nic nezmění, se nicméně prolíná všemi věkovými skupinami podnikatelů. Průzkum mířil nejčastěji na osoby samostatně výdělečně činné nebo soukromé podnikatele s nejvýše pěti zaměstnanci. Ve zlepšení doufá jen 27 procent z nich.

Na otevřenou otázku „Co by vám momentálně ze strany státu v podnikání nejvíce pomohlo?“ podnikatelé nejčastěji uváděli snížení daňové zátěže a odvodů, dále například požadovali, aby stát přestal upřednostňovat velké firmy před malými, omezil byrokracii a snížil administrativní zátěž.

Průzkum se prostřednictvím aplikace IPSOS Instant Research také zaměřil na hodnocení programů jednotlivých politických stran z pohledu malých a středních firem a živnostníků, respektive na to, jak dostatečně se strany kandidující do Sněmovny věnují potřebám tohoto sektoru. Ukázalo se, že oslovení si myslí, že z kandidujících politických stran, hnutí a koaličních uskupení se nejvíce zaměřuje na potřeby malých a středních podnikatelů koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Až 36 procent oslovených respondentů odpovědělo, že je program pro tento segment příznivý.