Brzy se ukáže, kdo se koupal bez plavek

Je to krize z nadvýroby, virus ji jen uspíšil. A slabé firmy budou pohlceny, říká Václav Novák, česká investiční legenda.

Brzy se ukáže, kdo se koupal bez plavek
Václav Novák | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Václav Novák je českou byznysovou legendou.

Film jeho života ho může představit jako emigranta, který v Kanadě učil indiány, v roli špičkového restrukturalizačního manažera, který stavěl na nohy ČSA, ocelárny Vítkovice či ústeckou Setuzu, nebo jako odvážného člověka, který změnil životní styl a vyhrál boj se zhoubnou nemocí. Nikdo jiný nevidí dovnitř nastupující krize tak dobře jako on. Dokonce její příchod vytušil, prodal své portfolio a teď, jak říká, číhá s penězi v kapse. „Ve třetím kvartále loňského roku to bylo napsáno velkým písmem na každé zdi. Kdo si to nepřečetl, tak si nezaslouží, aby se té krizi vyhnul,“ říká a zároveň nešetří kritikou vlády za její populistické kroky.

Letošní schodek státního rozpočtu má být 300 miliard korun a podle ministryně financí Aleny Schillerové se veřejné finance budou vracet do normálu sedm let. Šlo by to podle vašeho názoru rychleji a levněji?

Kolik to bude nakonec stát, teď nikdo neví. Dokonce to může být i víc, než si myslíme. Určitě by šlo ale přemýšlet, jak krizi přestát levněji, o tom jsem přesvědčen. Předně: tady byl na začátku zdravotní problém a nebezpečí, které vypadalo jako velké. Veškerá opatření byla designována s ohledem na toto velké riziko. To docela chápu. Jenže jsem si nevšiml nějakého posunu, když jsme nakonec zdravotnické potíže dostali pod kontrolu, tak že by někdo řekl: pojďme se podívat, jaké je ekonomické nebezpečí. Naopak mám pocit, že při těch krocích vlády a Parlamentu to bylo něco jako hon za odznakem za chrabrost při boji s koronavirem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit