Brzy se ukáže, kdo se koupal bez plavek

Je to krize z nadvýroby, virus ji jen uspíšil. A slabé firmy budou pohlceny, říká Václav Novák, česká investiční legenda.

Brzy se ukáže, kdo se koupal bez plavek
Václav Novák | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Film o životě Václava Nováka ho může zachytit jako emigranta, který v Kanadě učil indiány, v roli špičkového restrukturalizačního manažera, který stavěl na nohy ČSA, ocelárny Vítkovice či ústeckou Setuzu, nebo jako odvážného člověka, který změnil životní styl a vyhrál boj se zhoubnou nemocí. Nikdo jiný nevidí dovnitř nastupující krize tak dobře jako on. Dokonce její příchod vytušil a prodal včas své portfolio. V rozhovoru, který vychází v aktuálním vydání týdeníku Hrot se mimo jiné zamýšlí nad vznikem krize.

„Tomu koni, už stejně docházely síly. Škodovka nezavřela kvůli koronaviru. Zavřela, protože ta auta už nikdo nechtěl. Aut je všude hromada. To, co vidíme, je normální krize z nadvýroby. Stejná jako každá jiná. Jen akcelerovaná koronavirem,“ říká.

V porovnání s předchozí krizí z roku 2008 nachází několik paralel. Tou nejdůležitější je předluženost. „Postupem času se peníze na trhu staly tak nesmyslně levnými, že si na ne sáhli i ti, kteří by na to za normálních okolností neměli šanci. To je přece velké riziko. Pro dlužníky i banky. Jenže banky se v minulé krizi naučily, že riziko za ně převezme stát, a dělá to i teď. Předtím jim pomohl rovnou, nyní oklikou, když tiskne peníze a dává je firmám,“ říká Václav Novák.

Po jakých firmách se jako investor ohlíží? Kdy bude správný čas nakupovat? Podle čeho vloni poznal blížící se krizi? Co se stane s automobilovým trhem a proč by byla chyba zachraňovat ČSA? Na všechny tyto otázky Václav Novák odpovídá v rozsáhlém rozhovoru v prvním čísle týdeníku Hrot. To vychází v pondělí 11. května a předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní