Brněnský unikát

Mendelova univerzita v Brně si najímala agenturu na dohazování platících zahraničních studentů. Mezi veřejnými vysokými školami to je neobvyklé

Brněnský unikát
Mendelova univerzita v Brně po zveřejnění závěrů ministerské kontroly oznámila, že se zahraniční dohazovací agenturou končí. | Profimedia.cz

Rychlostudium a plagiáty, které se nyní řeší na Mendelově univerzitě v Brně, nejsou v českém vysokém školství ojedinělými problémy. Každý si jistě vybaví průšvih plzeňských práv. Čím se však současný brněnský případ zcela vymyká, jsou „náborové praktiky“ Provozně ekonomické fakulty, která si na to najala externí zahraniční agenturu. Ta cílila na bohaté Rakušany a Němce. Na univerzitě je měl čekat studentský ráj na zemi – snadné studium a doktorát za kratší dobu. Pro veřejné vysoké školy jsou zahraniční studenti obzvlášť cenní. Výuku v cizojazyčných programech si totiž takoví studenti platí ze svého, a pro školu tak jde o vítaný přivýdělek. Zjišťovali jsme proto, zda podobné praktiky využívají i další veřejné vysoké školy v Česku.

Z ankety mezi největšími českými univerzitami vyplývá, že agentur na dohazování studentů využívá jen zlomek vzdělávacích institucí. A žádná v takovém rozsahu jako Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně. Ta totiž do svého doktorského studijního programu vyučovaného v ang­ličtině nakonec přijímala až dvakrát tolik studentů, než s kolika počítaly její vlastní vyhlášky o přijímacím řízení.

Například nejstarší a největší tuzemská vysoká škola, Univerzita Karlova, služeb agentur využívá pouze v minimální míře. „Na úrovni rektorátu neprobíhala ani neprobíhá žádná spolupráce s těmito subjekty. Na úrovni fakult jsou využívány spolupráce v různém rozsahu – od náboru a vyřizování formálních požadavků za účelem udělení víza uchazečům po pomoc s konáním přijímacích zkoušek v zahraničí. Jde však o velmi nízké počty,“ sdělil mluvčí instituce Václav Hájek.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit