Bojíte se drahých energií? Nakupte svetry

Důchodci a marodi jsou vítězi aktuální energetické krize.

Bojíte se drahých energií? Nakupte svetry
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ve chvíli, kdy Česku začne v zimě docházet plyn, se bude osazenstvo nemocnic a domovů důchodců hřát v příjemných dvaceti stupních, zatímco lidé produktivního věku budou v kancelářích a posléze i doma v obývácích mrznout při osmnácti stupních. Tak to alespoň naplánovalo ministerstvo průmyslu v nové vyhlášce pro vytápění při předcházení stavu nouze nebo ve stavu nouze.

Ovšem konec sarkasmu. Krok ministerstva reagující na přiškrcování dodávek plynu do Evropy ze strany Kremlu a tím vyvolaný extrémní růst ceny je jedině správný, stejně jako je správné, že resort chce ohroženějším skupinám přitopit o trochu více. I tak bude v nemocnicích o dva stupně chladněji než v současnosti, a v ordinacích dokonce o čtyři, i když je otázka, zda si lékaři ze svých pracovišť doposud při 24 stupních zbytečně nedělali saunu.

Úsporným opatřením se sice mohou vyhnout ti, kteří nejsou napojeni na centrální vytápění, s ohledem na současné ceníky dodavatelů energií lze však utáhnutí kohoutku vřele doporučit i jim. Odhaduje se, že snížení teploty o jeden stupeň znamená úsporu ve spotřebě o pět až deset procent. Osmnáct stupňů v ložnici nemusí být sice pro leckoho příjemných, ale taky nikomu neublíží.

Inspirací pro zimomřivce může být manželka autora tohoto textu, která mu k nedávným narozeninám darovala praktický tlustý svetr. Investice do kvalitního výrobku z ovčí vlny sice také není malá, ovšem pořád výhodnější než financování putinovského vraždění dětí na Ukrajině skrze platby za plyn.