Revoluce se špatnou pověstí

Česká investiční skupina Rockaway Capital se chce stát největším evropským investorem do blockchainu.

Revoluce se špatnou pověstí
Jakub Havrlant | Hynek Glos

Je to velká a dost riskantní sázka. Rockaway Blockchain Fund ze skupiny Rockaway Capital Jakuba Havrlanta hodlá nasbírat 100 milionů dolarů a stát se největším evropským investorem do blockchainu. 

Blockchainu mnozí věští velkou budoucnost, napřed se však bude muset zbavit pokažené pověsti, kterou s sebou nese v současnosti nejrozšířenější spojení s kryptoměnami.

„Internet je plný zpráv o tom, jak volatilní je hodnota bitcoinu, řeší se jeho negativní ekologické dopady, no a mluví se rovněž o jeho využití pro financování trestné činnosti a terorismu,“ vysvětluje Maroš Kandrík z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs, který se na oblast kryptoměn specializuje.

Blockchain je vlastně síť několika tisícovek počítačů, které fungují bez jakéhokoliv centra, kde by se data vyhodnocovala, zpracovávala a ukládala. A kde by se také dala ukrást či zneužít. Proto jsou údaje na blockchainu prakticky nezměnitelné, což umožňuje ultrarychlé vypořádání dosud nepředstavitelného množství transakcí během velmi krátké doby. A toho se dá využít různě – nejen při vytváření kryptoměn a obchodování s nimi.

A právě na to sází i Havrlantův fond. Jestli se mu cíle podaří naplnit, by se mělo ukázat do dvou let.

Více o plánech Rockaway s technologií blockchainu si můžete přečíst v novém čísle týdeníku Hrot, který vychází v pondělí 27. července. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní