Fosilní blackout předpovídali v USA před dvěma lety. Úřady nereagovaly

Studie z roku 2018 poměrně přesně předpověděla události v Texasu. Ve zprávě pro amerického prezidenta se psalo o riziku výpadků proudu v USA kvůli zastaralé elektrické síti a velké závislosti na ropě a zemním plynu.

Fosilní blackout předpovídali v USA před dvěma lety. Úřady nereagovaly
ilustrační foto | Shutterstock.com

Výpadky elektřiny, které ochromily Texas, nemají téměř nic společného s obnovitelnými zdroji a riziky politiky Green New Deal, kterou prosazuje Joe Biden, jak tvrdí řada republikánů. Naopak, větší zapojení solární energie a bateriových úložišť by zvýšilo odolnost systému, tvrdí studie.

Zpráva poradců prezidenta Donalda Trumpa z prosince 2018 předpovídala katastrofický výpadek elektřiny ve Spojených státech, pokud se nebude modernizovat energetický systém, jenž je závislý na fosilních zdrojích.

Přerušené dodávky proudu, jež se dotkly čtyř milionů Američanů v Texasu, ukázaly limity elektrické sítě, která je závislá především na tepelných elektrárnách spalujících zemní plyn a uhlí. Kolaps dodávek elektřiny se projevil i výpadkem dodávek pitné vody, protože nefungovaly čistírny a vodní čerpadla. Texaský republikánský guvernér Greg Abbott nicméně tvrdil, že blackout je způsoben odstavenými větrnými a solárními zdroji.

Blackout bude

Poradní sbor amerického prezidenta pro národní infrastrukturu NIAC ale už v roce 2018 před nebezpečím varoval. Dospěl k tomu, že velká část Spojených států může být blackoutem ohrožena. Ve zprávě doporučil, aby se na tuto možnost veřejné i soukromé firmy připravily. Na nápravě se měly podílet všechny úrovně veřejné správy – od federální přes státní až po místní na úrovni měst a obcí. 

Zpráva upozornila na to, že zranitelnost energetického systému, jež ovlivní i další sektory ekonomiky, je způsobena především stárnoucím ropným a plynárenským odvětvím. Jedná se hlavně o záložní systémy, jež jsou závislé na fosilních zdrojích. Vzájemná propojenost podle ní může vést ke kaskádovitému kolapsu celé infrastruktury.

Pesimistický scénář se letos v Texasu při teplotách hluboko pod bodem mrazu naplnil. Třetina tepelných zdrojů byla odpojena, protože neměly dostatek zemního plynu nebo uhlí. „Plyn a uhlí byly ve skutečnosti největšími viníky krize,“ řekl odborník na plynárenský sektor Eric Fell z poradenské společnosti Wood Mackenzie. 

Vteřiny od katastrofy

Elektrickou síť v celém Texasu od úplného zhroucení dělily jen desítky vteřin, potvrdil ředitel texaského provozovatele přenosové sítě ERCOT Bill Magness. Pokud by k tomu došlo, náprava by trvala týdny až měsíce.

Dva roky stará zpráva varovala, že v případě výpadků dodávek elektřiny budou zásoby fosilních paliv rychle vyčerpány. Zamrzlé plynovody na jihu Spojených států se staly realitou. Omezený počet plynovodů, ale i vysoká závislost na zkapalněném zemním plynu mohou způsobit zejména v zimních měsících „úzká hrdla“ v systému, například výpadek kompresorových stanic, varovali odborníci prezidenta Trumpa.

Od roku 2002 došlo v USA k 2500 větším výpadkům proudu, které byly z 67 procent zapříčiněny počasím. Průměrná doba blackoutů se od roku 2013 zvýšila o 300 procent. V roce 2018 to bylo už šest hodin.

I v případě Texasu se ukazuje, že nejvíce – téměř polovina – bylo odpojeno plynových zdrojů. K tomu se přidala jedna jaderná elektrárna. Také větrné turbíny trpí silnými mrazy, ale v případě odstavení energetických zdrojů v Texasu se na tom podílely jen 13 procenty. Fosilní i jaderné zdroje přispěly k výpadkům téměř dvojnásobně. Výsledkem bylo i rozšíření přerušení dodávek elektřiny i do dalších států, jako je Ohio nebo Mississippi. Kvůli tomu se také zastavila třetina produkce ropy.

Před scénářem blackoutů kvůli globální změně klimatu varoval v roce 2019 rovněž Pentagon. Americká armáda by podle něj měla být kvůli klimatické změně připravena takové situaci čelit. Ministerstvo obrany přiznalo, že musí na svých základnách investovat více prostředků od obnovitelných zdrojů.

Americká Národní laboratoř pro obnovitelné zdroje energie (NREL), jež je podřízena ministerstvu energetiky, v roce 2018 nabídla řešení: solární panely s akumulací energie mohou být vhodným doplňkem systému v momentě, kdy není k dispozici zemní plyn nebo nafta pro záložní generátory.