Bitva národů o jaderné palivo

Ruský jaderný průmysl je zase o krok blíže k expanzi na vytoužený evropský trh

Bitva národů o jaderné palivo
ilustrační foto | Profimedia.cz

Německý antimonopolní úřad Bundeskartellamt posvětil vznik společného podniku francouzského výrobce jaderného paliva Framatome a výrobce TVEL, který spadá pod ruský Rosatom. Firmy plánují společně vyrábět palivo pro západní typy reaktorů v továrně Framatomu v dolnosaském Lingenu.

„Obě firmy stejně jako ostatní dodavatelé jaderného paliva v posledních letech intenzivně pracují na vývoji takzvaného tolerantního paliva, které bude odolávat havarijním podmínkám v aktivní zóně jaderného reaktoru. Jde o reakci na fukušimskou havárii, která má zabránit opakování exploze vodíku v reaktorové budově,“ upřesnili mediální zástupci Rosatomu.

Německo přitom plánuje definitivně ukončit svou jadernou éru nejpozději v příštím roce. Výroba francouzskoruského paliva na německém území má tedy všechny předpoklady stát se vysoce třaskavým tématem. Několik organizací spojujících odpůrce jaderné energie už proti záměru protestovalo.

Nejde přitom zdaleka o první kontroverzi kolem továrny v Lingenu. Soudy se budou brzy muset zabývat žalobou na dva transporty paliva do belgické elektrárny Doel a švýcarské elektrárny Leibstadt z přelomu roku, které byly podle odpůrců protizákonné. Podobným obtížím bude zjevně čelit i případný ruskofrancouzský podnik.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní