Bitva investorů: Hindenburg útočí, Icahn platí dividendy

Americký finančník Carl Icahn oznámil mimořádnou dividendu, aby se bránil nařčení, že jeho firma je zbůhdarma nadhodnocená.

Bitva investorů: Hindenburg útočí, Icahn platí dividendy
Carl Icahn | foto Profimedia.cz

Carl Icahn je pro jedny legendárním investorem, pro jiné korporátním nájezdníkem. Od minulého týdne má starost, aby obojí renomé neustoupilo pověsti podvodníka. Do firmy zastřešující jeho aktivity, Icahn Enterprises, se minulý týden veřejně pustila analytická firma Hindenburg Research, jež se specializuje na odhalování předražených aktiv. Icahn Enterprises i některá její aktiva jsou podle Hindenburgu záměrně nadhodnocené. 

„Carl Icahn kolem sebe vybudoval auru neporazitelnosti – titán z Wall Street schopný dojít až na samotný vrchol. Ale zatímco se vždy soustředil na velké aktivistické kampaně, jeho nenápadné dlouhodobé investiční ztráty (za řádného využití pákového efektu) jeho impérium zmenšily,“ uvádí zpráva.

„V této fázi je Icahnovo čisté jmění závislé na prodeji předražených jednotek IEP retailovým investorům, jež zároveň přesvědčuje, že budou navěky odměňováni bezpečnou pravidelnou dividendou, navzdory rozsáhlým důkazům o opaku,“ píše Hindenburg. Zároveň oznámil, že spekuluje na pokles ceny IEP. Akcie Icahnovy skupiny klesly během jediného dne o dvacet procent, čímž se její tržní kapitalizace snížila na 14,3 miliardy dolarů. 

Icahn vrací úder

Icahn sám tak přišel až o deset miliard dolarů. Zareagoval na to oznámením, že vyplatí investorům dividendu ve výši dvou dolarů za akcii. Akcie IEP v důsledku toho posílily nejvíce od roku 2008. Akcionáři se mohou rozhodnout pro hotovost, nebo další majetkový podíl, uvedla firma.

Společnost Icahn Enterprises neupřesnila, zda se jedná o její typickou čtvrtletní dividendu. Podle údajů sestavených agenturou Bloomberg vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši dvou dolarů za akcii od roku 2019. „Rádi bychom ujistili naše dlouhodobé investory, že narušení trhu způsobené samoúčelnou zprávou Hindenburgu nijak neovlivňuje likviditu IEP,“ uvedl Icahn.

Cena akcií Icahn Enterprises v pátek vyskočila o 27 procent, a zaznamenala tak nejsilnější jednodenní zisk od října 2008. Předcházející výprodej však srazil cenu o celkových čtyřicet procent, takže firma získala zpět pouze necelou polovinu počáteční ztráty (viz graf).

Zakladatel firmy Hindenburg Research Nathan Anderson si udělal jméno tím, že se zaměřil na zkoumání velkých firem s úmyslem odhalovat jejich případná nadhodnocení. Minulý týden prohlásil, že hodnota Icahn Enterprises je nadnesená o 75 procent. Vycházel přitom mimo jiné z faktu, že akcie firmy se obchodují za cenu, jež odpovídá trojnásobku hodnoty jejích čistých aktiv.