z týdeníku The Economist
Biotechnologie střízlivějí z velkého pandemického mejdanu
Covidem vybuzená horečka opadla a biotechnologické firmy se prudce propadají. Mnoho z nich nepřežije.

Před třemi lety BioNTech nikdo neznal. Dnes se německá biotechnologická společnost těší globálnímu renomé a dosáhla ročních tržeb ve výši devatenáct miliard dolarů. Firma vděčí za věhlas i zisky hlavně úspěšné mRNA vakcíně proti covidu-19, kterou vyvinula ve spolupráci s americkým farmaceutickým gigantem Pfizer. Ani účinné očkování jí však nezajistilo imunitu proti celkovému propadu biotechnologického průmyslu.
Teď, na začátku srpna, ohlásil BioNTech meziroční pokles tržeb ve druhém čtvrtletí o čtyřicet procent, protože zbývá mnohem méně neočkovaných lidí, případně těch bez posilující dávky. Akcie BioNTechu v reakci na to oslabily téměř o devět procent.
Spousta času, spousta peněz
Na biotechnologický průmysl očividně těžce dolehl syndrom zpomalení hospodářského růstu, vyšší inflace a rostoucích úrokových sazeb. Stejně jako v případě ostatních technologických startupů vypadají kvůli zvyšování sazeb najednou slibované zisky biotechnologických firem, obvykle až ve velmi vzdálené budoucnosti, podstatně méně lákavě. Na rozdíl od softwarových firem potřebují biotechnologické společnosti neustálé kapitálové injekce, aby dokázaly vyvíjet léky, protože to vyžaduje spoustu času a peněz.
Donedávna nebyly peníze problém. Loni posbíraly biotechnologické startupy po celém světě 34 miliard dolarů, což byl dvojnásobek oproti roku 2020. V prvních šesti měsících roku 2021 jen v Americe 61 takových firem vstoupilo na burzu. Od té doby však příval peněz opadává.
První polovina letošního roku přinesla v Americe jen čtrnáct primárních úpisů akcií. Žádný z 24 startupů, u kterých Silicon Valley Bank, jež ve velkém úvěruje technologické firmy, očekávala letos IPO, se k tomuto kroku neodhodlal. Pokleslo i financování soukromě vlastněných biotechnologických firem. Banky se zdráhají půjčovat začínajícím společnostem, jejichž osud je úzce spjat s léčebnými prostředky, které se nikdy nemusí povést vyvinout.
Mnoho biotechnologických firem se zbavuje zaměstnanců. Minulý týden ohlásily velké propouštění Atara a MacroGenics, dvě středně velké veřejně obchodované společnosti. Index biotechnologických firem kotovaný na newyorské technologické burze Nasdaq ztratil oproti vrcholu před rokem čtvrtinu hodnoty, poklesl tedy ještě víc než celkový technologický index (viz graf). Ocenění nezalistovaných se propadají rychleji než kdy v minulosti, říká Lain Anderson z poradenské firmy L.E.K. Consulting. Ne všechny těžké časy přečkají.

Byznys pro vybíravé
Nespecializovaní investoři, kteří se nechali strhnout pandemickým boomem, se nyní stahují a na jejich místo nastupují ti podstatně vybíravější. Některé společnosti najednou vypadají levně, zvláště ty, které už mají ověřené léčebné postupy nebo léky v pokročilých fázích klinického testování. Firmy rizikového kapitálu získaly za poslední tři roky přes sto miliard dolarů na investice do biotechnologií, říká Tim Haines ze společnosti Abingworth, která se zaměřuje na správu biotechnologických aktiv. Stále ještě mají k dispozici spoustu „suchého prachu“ (upsaných, ale neinvestovaných prostředků, pozn. red.).
Po biotechnologických startupech se slibně rozjetým vývojem léčiv zcela jistě pokukují velké farmafirmy. Těmto gigantům vyprší do roku 2030 platnost patentů v hodnotě kolem 300 miliard dolarů, říká Haines. Obzvlášť aktivní byl při akvizicích Pfizer, který si díky 37 miliardám dolarů, jež loni vydělal na prodeji covidových vakcín a léků, také mohl dovolit nejvíc utrácet. Osmého srpna schválil za 5,4 miliardy dolarů na nákup společnosti Global Blood Therapeutics, která vyrábí léky proti srpkovité anémii. Celkově Pfizer na akvizice biotechnologických firem vynaložil za posledních dvanáct měsíců přes pětadvacet miliard dolarů.
Pokud jde o partnerskou společnost Pfizeru – BioNTech –, ta má stále pětkrát vyšší hodnotu, než měla před pandemií, ačkoli se její tržní kapitalizace oproti vrcholu před rokem propadla o padesát procent. Na defibrilátor to tedy zatím rozhodně není.
© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.