Bílý dům zkoumá aktivity ruských partyzánů a jejich americkou techniku

Útok ruských jednotek, které z Ukrajiny provedly vojenskou akci v Belgorodské oblasti, prověřuje i Bílý dům a Pentagon. Zejména fakt, že byla k diverzní akci použita americká technika.

Bílý dům zkoumá aktivity ruských partyzánů a jejich americkou techniku
Ruští legionáři bojující proti Putinovi z Ruského dobrovolnického sboru a Legie Svoboda Rusku | foto Profimedia.cz

Akci ruských vojenských opozičních seskupení Ruského dobrovolnického sboru a Legie Svoboda Rusku obestírá příliš mnoho otazníků a nejasností. Každopádně zprávy šířené zejména Kremlem, že ruští vojáci bojující proti režimu Putina používají americkou vojenskou techniku, nyní zkoumá i Bílý dům, potvrdil mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní otázky John Kirby.

Velitel Ruského dobrovolnického sboru Denis Nikitin přiznal, že jeho jednotka měla během „spanilé jízdy“ na ruské území nejméně dvě americká vojenská vozidla MRAP a několik vozů Humwee. Prý si je vojáci opatřili na černém trhu. 

Americké ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že na Ukrajinu poslalo v rámci vojenské pomoci na pět stovek lehkých obrněných vozidel MRAP, jež mají odolávat účinkům explozí pozemních min. Americký generál Patrick Ryder v úterý zdůraznil, že Kyjev nedostal svolení americkou vojenskou techniku používat mimo mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny nebo pro použití u polovojenských organizací.

Okolnosti použití americké techniky zkoumá i americké ministerstvo zahraničí, potvrdil mluvčí úřadu Matt Miller. Zatím ale americká strana nedospěla k žádným závěrům. „Nepodporujeme používání zařízení vyrobeného v USA k útokům uvnitř Ruska,“ zdůraznil Miller.

I když ruské opoziční jednotky tvrdily, že „osvobodily“ několik vesnic od „putinismu“, podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se ale Kremlu podařilo partyzány vytlačit zpět na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že zabila až sedm desítek „teroristů“. Příslušníci odbojových skupin ale přiznávají jen několik zraněných a dva zabité vojáky.

Ukrajinský poradce pro národní bezpečnost Oleksij Danilov zopakoval, že akce v Belgorodské oblasti je výhradně v režii Rusů, kteří mají právo být ve své vlastní zemi. „Tito Rusové jsou na straně světla a šli se vypořádat s temnotou, která nyní v Rusku panuje,“ prohlásil Danilov.