Vybrané články
z týdeníku The Economist

Bidenův zesilovač

Co vypovídá výběr Kamaly Harrisové o demokratickém prezidentském kandidátovi Joeu Bidenovi.

Bidenův zesilovač
Joe Biden a Kamala Harrisová | Profimedia.cz

Joe Biden zatím dělal, co mohl, aby pokud možno nebyl moc vidět. Čím jsou média plnější Donalda Trumpa, lidí umírajících na covid-19 a ekonomických potíží, tím pro Bidenovu prezidentskou kampaň lépe. Zatím to fungovalo – Biden je v průzkumech devět bodů před Trumpem. Demokraté mají nejen šanci ovládnout Bílý dům a udržet Sněmovnu reprezentantů, ale dokonce i dobýt Senát, což ještě před rokem vypadalo jako zhola nemožné. Pokud by to dokázali, měli by šanci změnit Ameriku.

Ale jak? Neviditelná kampaň sice může Bidenovi vyhrát listopadové volby, ale příliš toho nevypovídá o tom, jaký by mohl být prezident. Jeho volba senátorky Kamaly Harrisové za viceprezidentskou kandidátku je něco jiného. Je to první velké rozhodnutí, které musel učinit, a leccos vypovídá o tom, jak by se později mohl rozhodovat v Bílém domě. Také něco naznačuje o ideologickém směřování budoucí Bidenovy administrativy.

Rozhodnutí vrhá velmi dobré světlo na bývalého viceprezidenta, jenž strávil osm let v roli, pro niž si nyní vybral senátorku Harrisovou. Biden si vybral do týmu někdejší soupeřku, která mu šla v primárkách nejvíc po krku – dokázal, že jí to nemá za zlé. A zároveň si vybral kandidátku, která se přes všechna přelomová „poprvé“ – první Afroameričanka a první asijská Američanka na prezidentské kandidátce (její rodiče pocházejí z Jamajky a z Indie) – do nejvyšších politických pater dostala klasickou cestou. Harrisová bývala vrchní státní návladní v San Francisku, ministryní spravedlnosti Kalifornie a nyní je federální senátorkou. Biden slibuje Američanům návrat kompetentní vlády. Profesní životopis jeho spolubojovnice tato slova potvrzuje.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit