Biden usiluje po čtvrt století o vyšší daně. Souhlasí i Bezos

Americká administrativa plánuje zvýšení firemních daní, aby mohla financovat velkorysé plány na obnovu infrastruktury. Šéf firmy Amazon Jeff Bezos s tím souhlasí.

Biden usiluje po čtvrt století o vyšší daně. Souhlasí i Bezos
ilustrační foto | Shutterstock.com

Bílý dům, ve kterém vystřídal Donalda Trumpa Joe Biden, navrhuje zvýšit po 25 letech daně pro firmy, aby alespoň částečně „zalepil díru“ na obrovské výdaje do infrastruktury, jež mají nastartovat americkou ekonomiku, ve výši několika bilionů dolarů. 

Šéf globální firmy Amazon Jeff Bezos už zvýšení daní podpořil. V oficiálním vyjádření Bezos uvítal zvýšení sazeb daně z příjmů právnických osob s tím, že je potřeba, aby republikáni i demokraté spolupracovali a našli vyvážené řešení, jakým způsobem financovat další výdaje do infrastruktury. Dlouhodobě to podle něj povede ke zvýšení konkurenceschopnosti americké ekonomiky. V současnosti je sazba nastavena ve výši 21 procent. Biden žádal zvýšení na 28 procent.

Zakladatel Amazonu se stal překvapivým zastáncem zvyšování daní v době, kdy šéfové dalších společností varují před tím, že vyšší daňová zátěž může naopak zotavení ekonomiky ohrozit, napsal web televize CNN.

V roce 2019 ještě společnost Amazon odmítla Bidenova slova, že neplatí dostatečně vysoké daně v USA a používá příliš odpisů. Firma se dostala i do sporu s levicovou senátorkou Elizabeth Warrenovou (také jednou z kandidátek na prezidenta), jež dlouhodobě požaduje zvyšování firemních daní. Warrenová obvinila internetový gigant, že využívá daňových rájů, aby platil co nejmenší daně. 

 

Amazon se ohradil tím, že i ona je spoluzodpovědná za vytváření platných daňových zákonů. A pokud se jí to nelíbí, ať legislativu změní. V roce 2020 firma zaplatila federální korporátní daň ve výši 1,7 miliardy dolarů. 

Kromě Bezose vyšší daňovou zátěž podpořil investiční ředitel obřího fondu BlackRock Rick Rieder. Společnost je největším soukromým správcem aktiv na světě ve výši 8,7 bilionu dolarů. Zrušení daňových úlev, které zavedla Trumpova administrativa, podle něj neohrozí americkou ekonomiku a firmy vyšší daně „určitě vydrží“.

V kontextu výzev k placení vyšších daní u velkých korporací lze přidat i vyjádření americké ministryně financí Janet Yellenové, která hájí koncept minimální globální daně pro firmy. Velcí soukromí hráči se musí ve větší míře podílet na dostatečných příjmech vlád, aby mohly financovat veřejné služby, argumentuje.

Jde to přesný opak toho, co tvrdila předchozí americká vláda. Globální firemní daň podporují i ministři financí dalších velkých ekonomik, jako je Německo nebo Francie.