Biden podepsal balíček investic do infrastruktury. Má mu vrátit popularitu

Americký prezident podepsal zákon o investicích do infrastruktury v objemu jednoho bilionu dolarů. Má mu vrátit část ztracené důvěry voličů. Podle vědců jsou však investice nedostatečné.

Biden podepsal balíček investic do infrastruktury. Má mu vrátit popularitu
Americký prezident Joe Biden podepisuje zákon o investicích do infrastruktury | foto Profimedia.cz

Podoba zákona se rodila složitě řadu měsíců. Bidenova administrativa potřebovala, aby se na jeho podpoře shodli v Kongresu jak demokraté, tak republikáni. Senát jej schválil v srpnu, začátkem listopadu prošel i Sněmovnou reprezentantů. V obou případech se k velké podpoře zástupců Demokratické strany připojilo i několik členů Republikánské strany. Teď jej při slavnostním ceremoniálu v Bílém domě podepsal prezident Joe Biden, který posléze dodal, že jeho schválení je důkazem, že spolu dvě rivalské strany dokážou spolupracovat.

Podle Bidena jde o „kolosální krok vpřed“, který změní životy Američanů k lepšímu. Během příštích několika let by se měly celkové výdaje na infrastrukturu vyšplhat až k jednomu bilionu dolarů, oproti původním základním plánům se pod Bidenovým dohledem navýšily o 550 miliard dolarů. Hned 110 miliard je určeno na stavbu a opravy silnic a mostů, 66 miliard poslouží na zlepšení stavu železnic a na zkvalitnění veřejné dopravy je vyčleněno 39 miliard dolarů.

Velkým tématem při tvorbě balíčku investic do infrastruktury byla klimatická změna. Na ochranu infrastruktury vůči jejím dopadům je vyčleněno padesát miliard dolarů. Podle tvůrců zákona se to bohatě vyplatí. Jen loni totiž rekordní počet přírodních neštěstí způsobil ztráty za 95 miliard dolarů a letos má být toto číslo ještě vyšší.

V zákoně se kromě toho počítá s investicí ve výši 65 miliard dolarů do čisté energie, na vybudování celonárodní sítě nabíjecích stanic pro elektromobily padne 7,5 miliardy dolarů a 55 miliard dolarů je výdaj na zlepšení přístupu Američanů k pitné vodě.

Podle kritiků je to však stále málo. Původní Bidenův plán totiž počítal s mnohem masivnějšími investicemi, objem celého balíčku měl být až kolem 2,3 bilionu dolarů. Kvůli kompromisům s představiteli Republikánské strany však bylo potřeba některé jeho části osekat. Nový zákon prý příliš neřeší omezování emisí skleníkových plynů a podle vědců není ve výši investic dostatečně ambiciózní. Podle některých studií totiž při současném vývoji může adaptace Spojených států na změnu klimatu stát v polovině tohoto století desítky až stovky miliard dolarů ročně.

Biden však schválení zákona i tak považuje za velký úspěch, který mu má navíc pomoci prosadit ambicióznější zákon Build Back Better Act v objemu 550 miliard dolarů, který řeší ochranu přírody detailněji. V jeho rámci by mělo být například dosaženo snížení emisí v příštích deseti letech o polovinu.

Kromě toho Bidenův tým počítá i s tím, že nové zákony, jejichž schválení bylo jedním ze stěžejních bodů Bidenova programu, pomohou zvrátit trend klesající podpory amerického prezidenta. Nespokojenost s jeho působením ve funkci totiž každým měsícem roste. Začátkem listopadu klesla Bidenova podpora mezi americkou veřejností na 38 procent.