Bezos versus Biden. Způsobí vyšší zdanění bohatých ještě větší inflaci?

Jeff Bezos kritizuje Bílý dům za jeho fiskální politiku a plány na zvyšování daní pro americké firmy a nejbohatší Američany. Povede to prý pouze k dalšímu růstu inflace.

Bezos versus Biden. Způsobí vyšší zdanění bohatých ještě větší inflaci?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Americký prezident se pustil do zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, jenž byl několik let nejbohatším mužem planety, kvůli tomu, že se jeho korporace vyhýbá placení daní. I proto prosazuje, aby nejbohatší Američané i velké firmy platili mnohem více do americké federální kasy. V době, kdy vláda Spojených států rekordně utrácí, se hodí každý dolar, který americké ministerstvo financí vybere. Pro demokraty se jedná o obehranou písničku, jež se v jejich programu objevuje stále dokola.

Miliardář Bezos si ale kritiku z Bílého domu nenechal líbit. Naopak tvrdí, že Bidenova administrativa svými kroky napáchá více škody než užitku. Vyšší zdanění nepovede k ukočírování inflace, která je nejvyšší za poslední čtyři dekády, v dubnu činila 8,3 procenta.

Bílý dům zdůraznil, že je v době stoupajících nákladů pro střední třídu nutné, aby nejbohatší Američané a velké korporace na daních zaplatili spravedlivý podíl. Kritiku Bezose dává prezident do souvislosti i s tím, že se setkal s odboráři Amazonu (se založením odborů uspěli až letos v dubnu), kteří kritizují podmínky práce v největším zásilkovém obchodě světa. 

Zbytečně vysoké dluhy

Miliardář ale upozorňuje na to, že vláda nesmyslně utrácí a zvyšuje rozpočtový deficit v řádu jednotek bilionů dolarů. Už nyní je zadlužení Ameriky rovno 127 procentům amerického HDP, v absolutních číslech to je 28,4 bilionu dolarů. Čím více se budou Biden a spol. zadlužovat, tím vyšší inflace bude, vzkázal mocný podnikatel vládě.

Bezos tvrdí, že růst daňové progrese pro velké firmy nijak neovlivní míru inflace. Bývalý ministr financí Lawrence Summers za Billa Clintona ale namítá, že zvýšení daní pomůže snížit poptávku a tím přispěje k omezení inflace. Podporuje, aby zdanění bylo co nejvíce progresivní. Biden opakovaně používá příklad Amazonu k tomu, aby poukázal na to, že největší a nejbohatší americké korporace platí jen minimální daně ve Spojených státech.

Amazon je rovněž součástí americké asociace počítačového průmyslu, která lobbuje proti přijetí nové legislativy, jež má reformovat americký technologický sektor. Její členové varují před tím, že větší regulace povede k navyšování cen pro spotřebitele. 

Biden chce změnou dosáhnout toho, aby technologické giganty nemohly na svých platformách zvýhodňovat své zboží a služby. I když má nový zákon podporu obou stran – demokratů i republikánů –, čeká se stále větší boj o to, v jaké podobě zákon o inovacích a online službách nakonec projde.

Think-tank Institut pro zdanění a hospodářskou politiku (ITEP) tvrdí, že Amazon za poslední čtyři roky zaplatil z příjmů ve výši 78 miliard dolarů jen 5,1 procenta federálních daní. Loni vykázala firma zisk 35 miliard dolarů a zaplatila z toho pouze šest procent na daních z příjmu právnických osob. Samotný Bezos v roce 2007 a 2011 neplatil žádné daně, upozornil web ProPublica. Také Elon Musk v roce 2018 nezaplatil na federálních daních ani cent.

Amy Hanauerová z ITEP zdůraznila, že Bezos a další dolaroví miliardáři neprojevují velké nadšení pro to, aby se na veřejnosti hovořilo o tom, kolik peněz odvedou na daních ultrabohatí Američané a jejich úspěšné korporace.