Bezděčný obraz naděje. Somaliland ukazuje, že Afričané by si uměli vládnout sami

Somaliland prosperuje navzdory nepřátelství afrických sousedů a díky cynické lhostejnosti Západu.

Bezděčný obraz naděje. Somaliland ukazuje, že Afričané by si uměli vládnout sami
Výročí vyhlášení nezávislosti v roce 1991 se mohutně slaví v ulicích Hargeysy. | Profimedia.cz

Za normálních okolností není příjezd nového obchodního atašé věcí, kterou by noviny rozebíraly na prvních stránkách. Když však letos 17. března otevřely Spojené arabské emiráty takový úřad v Hargeyse, nastal diplomatický poprask. Není divu.

V Har- čem, ptáte se? Hargeysa je takřka půldruhamilionové město v severní části Afrického rohu. Pro své obyvatele je hlavním městem země, Somalilandu. Pro zbytek světa, který tuto zemi neuznává – a především pro somálskou vládu v Mogadišu –, je Hargeysa prostě město na severu Somálska.

Zmíněný poprask spočíval (kromě očekávatelných protestů z Mogadiša) v tom, že vláda ani úřady Somalilandu se nemohly dohodnout, co se vlastně stalo. Podle tamního ministerstva zahraničí jmenovaly Spojené arabské emiráty velvyslance, zatímco kancelář prezidenta Muse Bihi Abdiho mluvila týž den o zastupitelském úřadu a Abdulláh Muhammad an-Nakbí ve skutečnosti složil přísahu coby ředitel Obchodního úřadu SAE v Somalilandu. Zastává tedy funkci, jíž se za běžných okolností říká obchodní atašé.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit