Bez státních dluhopisů nový reaktor nevyroste

Zvažovaná daň na jističe nový jaderný blok v Česku nezaplatí. ČEZ potřebuje přísun kapitálu s nízkým úročením.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem už prý přišlo na trik, jak zajistit návratnost stovek miliard korun investovaných do nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud nebude tržní cena elektřiny stačit na pokrytí nákladů, doplatí zbytek peněz spotřebitelé elektřiny. Domácnosti budou platit podle velikosti jističe, průmysl dle výše rezervovaného příkonu.

Aspoň tak o plánu informoval před týdnem web týdeníku Respekt. Zdá se, že současná vládní koalice nové jaderné bloky doopravdy chce a udělá vše pro to, aby mohly vzniknout. Prvním krokem bude schválení zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Má se odehrát pokoutně ve zkráceném připomínkovém řízení a s omezením okruhu úřadů, jež se k návrhu budou smět vyjádřit, jak upozornil týdeník Hrot.

Pokud vláda chce, aby nový jaderný reaktor v Česku opravdu vyrostl, tak bude muset vymyslet něco chytřejšího. Zdražení plateb za jističe naštve spoustu lidí a možná i obrátí veřejné mínění proti jaderné energetice. Stačí připomenout, jak zuřivý odpor vyvolal před čtyřmi lety pokus Energetického regulačního úřadu zvýšit platby za jističe výměnou za nižší distribuční tarify u spotřebované elektřiny. Druhý problém je v tom, že tento způsob dotování nezajistí cenově přijatelnou elektřinu z nového dukovanského bloku.

V balíku dokumentů pro vládu lze ve zprávě RIA najít tabulku (na straně 50), která je důležitější než cokoli jiného. Ukazuje totiž vztah mezi cenou peněz a cenou elektřiny z nového dukovanského bloku. Při návratnosti 35 let a s průměrnými náklady na kapitál osm procent bude výsledná cena 86 eur za megawatthodinu (což je hodně), při šesti procentech 66 eur a při čtyřech procentech částka klesne na celkem přijatelných 52 eur. Nový reaktor v Dukovanech je tedy zatím podobná záhada jako Schrödingerova kočka. Z dnešního pohledu je drahý i přijatelný současně. O výsledku rozhodne cena kapitálu.

ČEZ, případně jeho dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, bude mít problém sehnat na trhu levné peníze. Z pohledu soukromých investorů jsou rizika spojená s jádrem – ekonomická, bezpečnostní, dodavatelská i mezinárodně politická – příliš vysoká. Cena peněz tomu bude odpovídat. Řešením, jež stojí za úvahu, je vydat státní dluhopisy a vybrané peníze půjčit společnosti Elektrárna Dukovany II v době, kdy bude platit faktury.

Nový blok se podle současných odhadů bude stavět v letech 2030 až 2035. Právě v té době bude investor potřebovat přísun levných peněz v řádu desítek miliard ročně. Zkasírování spotřebitelů elektřiny formou jakési daně z jističe může pomoct až dodatečně. Stát tím získá možný zdroj peněz ke splacení jaderných dluhopisů, pokud by nový blok nebyl rentabilní. Samo o sobě to však podstatu problému neřeší.