Bez licence se neštěpí

Získání všech nutných povolení k výstavbě jaderné elektrárny vyžaduje zpracování stovek studií a popsání tisíců stran dokumentace

Bez licence se neštěpí
ilustrační foto | Shutterstock.com

To máte povolení ze stavebního odboru, národního výboru, referátu životního prostředí, pozemkového úřadu… vypočítával jeden z budovatelů rekreačního objektu ve filmu Na samotě u lesa všechna nutná povolení k tomu, než se vůbec mohl pustit do stavby. S trochou nadsázky je možné říci, že stoh povolení musí získat i společnost ČEZ.

Než se vůbec v Dukovanech „kopne do země“ a začne se stavět nový jaderný blok, je třeba zajistit tisíce stran dokumentace a tu nechat schválit zainteresovanými úřady. I z toho důvodu ČEZ v roce 2015 založil dceřinou společnost Elektrárna Dukovany II, která je investorem a projekt nového jaderného zdroje má na starosti.

Atomový zákon

Prvním důležitým krokem bylo získání takzvaného povolení k umístění jaderného zařízení, tak jak vyžaduje atomový zákon. Na zpracování samotné dokumentace se podílelo více než třicet expertů a několik desítek zaměstnanců ČEZ. „Dohromady bylo sepsáno takřka 1600 stran textu. Při přípravě dokumentace bylo citováno více než 200 odborných studií, které sloužily jako podklad pro uvedené závěry,“ uvádí k tomu ČEZ.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit