Bereme vědce i pomocné síly, hlásí vysoké školy

V České republice mohou získat uplatnění tisíce vědců a studentů z Ukrajiny

Bereme vědce i pomocné síly, hlásí vysoké školy
České vysoké školy a vědecké instituce uvolňují prostředky, aby zaměstnaly ukrajinské výzkumníky i nekvalifikovaný personál. | Profimedia.cz

Agresivní vstup Ruska na území cizího suverénního státu vzedmul v Češích obrovskou vlnu solidarity. K aktivitám jednotlivců a neziskových sdružení se přidávají i velké vědecké instituce. Vysoce vzdělaní Ukrajinci v nich mohou začít pracovat prakticky hned po příjezdu do Česka. Kromě pracovního místa jim bude zajištěno i ubytování či zdravotní péče.

Jako jedna z prvních se k podpoře Ukrajiny vyjádřila Akademie věd České republiky (AV ČR). Výzkumná instituce s bezmála deseti tisíci zaměstnanci a takřka sedmimiliardovým rozpočtem ostře odsoudila ruskou agresi. „Vědci a vědkyně nemohou mlčet tváří v tvář válečnému konfliktu na území Evropy. Stojíme na straně dodržování lidských práv, svobod a demokracie. Našim kolegům na Ukrajině vyjadřujeme plnou podporu a podáváme pomocnou ruku,“ uvedla profesorka Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd.

S Ukrajinou Akademie úzce spolupracovala již před válkou. „S Národní akademií věd Ukrajiny, která vznikla v roce 1918, spolupracuje naše instituce v současné době na šesti projektech: mimo jiné na studiu virové rezistence transgenních rostlin bramboru (s Ústavem experimentální botaniky), výzkumu organické hmoty v pobřežních půdách Antarktidy (Biologické centrum) nebo polymerních kompozitů pro svařování a 3D tisky (Ústav makromolekulární chemie),“ doplnila mluvčí Markéta Růžičková.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit