Benzinová, nikoli elektrická země. Elektromobily a hybridy stále tvoří zlomek trhu

Prodeje elektromobilů i hybridů s elektromotorem v Česku rostou o stovky procent ročně. Auta s benzinovými a naftovými motory mají ale stále 95 procent trhu.

Benzinová, nikoli elektrická země. Elektromobily a hybridy stále tvoří zlomek trhu
Na českém trhu jsou k dostání elek- tromobily zhruba dvacítky značek. Letos jim jasně dominuje Škoda Auto se svým modelem CITIGOe iV, kterého prodala do konce října více než sedm stovek. | Tomáš Novák týdeník HROT

Za prvních deset měsíců letošního roku se v Česku prodalo o 150 procent více elektromobilů než za stejné období loni. Počet prodaných hybridů, kombinujících spalovací motor s baterií, vzrostl dokonce o více než 300 procent.

Na první pohled ohromující nárůst popularity osobních vozů, využívajících k pohonu elektřinu, má ovšem jeden háček. Statistiky zkreslují stále velmi nízké prodeje elektromobilů a hybridů. A z nízkých čísel, jak známo, se snadno a rychle roste.

Absolutní počty už ovšem vypadají podstatně skromněji: „čistých“ elektromobilů se letos do konce října v Česku prodalo 1888 kusů oproti loňským 756. Elektrických hybridů pak přibylo 1337, přičemž loni to bylo 324 automobilů. Pro lepší zasazení do kontextu – celkem se zatím letos v Česku prodalo více než 165 tisíc aut.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit