Benzinová defenziva

Ceny pohonných hmot rostou nevídaným tempem. Vládní opatření jsou opatrná, nejtěžší kalibr si kabinet schovává na (ještě) horší časy

Benzinová defenziva
ilustrační foto | Tomáš Novák

Tak dlouho volal minulý týden Andrej Babiš po vládním zásahu proti prudce rostoucím cenám benzinu a nafty, až si vykoledoval miliardové ztráty pro svou „bývalou“ firmu. Právě konec povinného přimíchávání biopaliv, jichž je Agrofert největším producentem, zvolila vláda jako jedno ze tří opatření, která mají snížit dopady zdražování pohonných hmot.

Kromě toho chce kabinet Petra Fialy ulevit především firmám, a proto částečně zrušil také silniční daň. Poslední krok má zajistit, aby se pumpaři nesnažili svézt na vlně negativních zpráv a nezvyšovali marže. Dohlédnout na to mají kontroly úřadů na čerpacích stanicích.

Vzteklá reakce Andreje Babiše a jeho podřízených, kteří nazvali stopku pro biopaliva faktickou podporou Putinova Ruska, dokázala, že jako výchovný záhlavec opozici za absurdní kritiku toto opatření zafungovalo dobře. Na konečné ceny benzinu a nafty bude mít ale jen malý vliv. V čem spočívají hlavní problémy?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit