Vybrané články
z týdeníku The Economist

Bažina v srdci Evropy. Jak lobbisté ovlivňují evropské zákony

Lobbisté dobývají Brusel i Berlín. Za ovlivňování evropských zákonů utrácejí miliony eur.

Bažina v srdci Evropy. Jak lobbisté ovlivňují evropské zákony
ilustrace Vojtěch Velický

Evropané mají pocit, že přehnané lobbování je jenom americký problém. Ale za posledních patnáct let se Brusel stal druhým hlavním městem tohoto temného umění, hned po Washingtonu a těsně před Berlínem. Obě evropské metropole zamořily hordy lobbistů, kteří jsou neodbytnější a používají sofistikovanější metody než tradiční nátlakové skupiny, jako jsou Spolkový svaz německého průmyslu nebo Konfederace evropského podnikání. Slabé evropské zákony upravující pravidla lobbingu nejsou schopny s touto explozí aktivity držet krok.

Velké stěhování

V Bruselu a Berlíně se zabydlely PR firmy a vlastní lobbistické aktivity výrazně posílily i velké firmy. Google i Facebook otevřely kanceláře v berlínské vládní čtvrti nedaleko Bundestagu i v bruselské Quartier Léopold, kde sídlí Evropská komise.

Tím se ještě víc rozšířily už tak početné řady tamních lobbistů, upozorňuje organizace Transparency International. V Bruselu aktuálně operuje na 25 tisíc lobbistů, kteří mají dohromady zhruba tři miliardy eur na ovlivňování unijní politiky. Zhruba 7500 je akreditováno přímo v Evropském parlamentu, což znamená, že se mohou pravidelně setkávat s europoslanci. V Berlíně podle odhadů působí v současnosti na sedm tisíc lobbistů, kteří mají k ruce zhruba miliardový rozpočet (v eurech).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit