Baterie nepatří do popelnice. Kam s nimi?

Někteří spotřebitelé malé či miniaturní baterie stále vyhazují do směsného odpadu, tvrdí obchodní manažer Rema Battery

Baterie nepatří do popelnice. Kam s nimi?
Pokud bude konflikt na Ukrajině trvat déle, dovedu si u některých surovin z recyklovaných baterií představit nárůst poptávky, říká David Chytil. | Archiv

V Česku se každým rokem vybere od spotřebitelů několik tisíc tun použitých akumulátorů a baterií. Dle posledních dostupných čísel jich jen v roce 2020 Češi k recyklaci odevzdali 2156 tun. Objem odevzdaných baterií a akumulátorů navíc dle odhadů v dalších letech ještě vzroste. Důvodů je několik, mimo jiné i to, že stále více výrobků na baterie funguje, a navíc se zpřísní legislativa, která bude sběrné systémy nutit vybírat stále větší objem baterií od spotřebitelů.

„Nárůst vidíme v jednotkách procent jak na vstupu, tak na sběru. Dnešní doba vyžaduje poměrně vysokou mobilitu výrobků. Výrobci jsou kreativní a dodávají na trh všelijakou elektroniku, která dříve neexistovala. To znamená, že přenosné baterie teď obsahuje výrazně větší počet zařízení, než tomu bylo třeba před deseti lety,“ tvrdí obchodní manažer společnosti Rema Battery David Chytil.

Objem baterií uvedených na český trh rok od roku roste, daří se na trend reagovat a úměrně tomu zvyšovat zpětný odběr použitých akumulátorů a baterií?

Legislativa dělí baterie na přenosné, průmyslové a autobaterie. Já teď hovořím o těch přenosných, to jsou především ty nejmenší, knoflíkové, tužkové, baterie v noteboocích, mobilech a podobně. Na trh vstupuje stále větší penzum baterií a daří se nám postupně zvyšovat i míru sběru.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit