Bartošovo stavební fiasko aneb Začni znovu, Ivane

Peripetie kolem stavebního zákona staví vládu před nelehkou volbou: potopí svého ministra, anebo proti sobě poštve všechny stavaře a primátory velkých měst? 

Bartošovo stavební fiasko aneb Začni znovu, Ivane
Ivan Bartoš | Profimedia.cz

Už loni v létě, když Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát a schválila nový stavební zákon, slibovali dnešní vládní politici, tehdy z opozičních lavic, že legislativu v případě úspěšných voleb stopnou a přepracují.

A skutečně, jednou z prvních věcí, které udělal pirát Ivan Bartoš po nástupu na ministerstvo pro místní rozvoj, byl odklad účinnosti zákona.

Úřad s novým ministrem se pustil do „oprav“. Ty zabraly zhruba deset měsíců a výsledkem je novela, která původní legislativu zásadně mění. Hlavní zásah spočívá v opuštění záměru na vytvoření nového stavebního „superúřadu“ a převedení obecních stavebních úřadů pod stát.

Jak ale postupně prosakovaly informace z paláce na Staroměstském náměstí, stupňovala se v řadách stavařů, developerů, ale i velkých měst skepse. Ivan Bartoš sepsáním nových paragrafů pověřil své úředníky; ti však s odbornou veřejností komunikovali jen velmi skoupě a do práce si rozhodně nenechali mluvit.

Výsledek? Těsně předtím, než měl Bartoš minulou středu přinést přepracovanou legislativu na jednání vlády, poslali premiéru Petru Fialovi zděšení zástupci všech možných dotčených firem a organizací výzvu, aby, proboha, raději celou Bartošovu práci zahodil a začal znovu z čisté vody. Novela podle nich nejenže výstavbu nezjednoduší a nezrychlí, ale vnese do systému ještě větší zmatek.

Kabinet nakonec projednávání stavební legislativy jen začal, ke konečnému výsledku se ale nedobral. Stejný bod je tak i na programu jednání tento týden. Vláda bude stát před nelehkou volbou: potopí svého ministra, anebo proti sobě poštve všechny stavaře a primátory velkých měst?