Banky v testech obstály. Odolaly by i dalším vlnám covidu

Podle zátěžových testů ČNB by české banky zvládly i další recesi způsobenou lockdowny a ochromením mezinárodního obchodu. Přišly by o zisky, kapitálu ale mají dost.

Banky v testech obstály. Odolaly by i dalším vlnám covidu
ilustrační foto | Tomáš Turek, týdeník Hrot

Pandemie čínské chřipky sice loni bankám v Česku snížila zisk skoro o polovinu, i tak ale vydělaly celkem přes 47 miliard korun. Ekonomickou recesi finanční sektor zvládl bez větších problémů a podle výsledků zátěžových testů ČNB jsou banky připravené i na případné další vlny covidu.

Centrální bankéři pracovali se dvěma scénáři a tuzemské banky by podle nich obstály i v případě toho nepříznivého. Ten by znamenal, že se v Česku kvůli dalším vlnám budou opakovat uzavírky ekonomiky, poroste nezaměstnanost a hospodářství i kvůli negativním šokům ze zahraničí v první polovině příštího roku klesne o tři procenta.

I při tomto nepříliš pravděpodobném vývoji by podle testů provedených na datech patnáct největších bank s devadesátiprocentním podílem na celkových aktivech sektoru obstálo s rezervou. Celkové zisky by v takovém případě klesly v příštích dvou letech na jednotky miliard. Snížil by se i celkový kapitálový poměr, a to z dnešních asi dvaadvaceti na osmnáct procent. To je ale stále výrazně nad osmiprocentní regulatorní hranicí.

Pokud bude vývoj pokračovat pozitivním směrem jako dosud, s čímž počítá i základní scénář ČNB, kapitálový poměr klesne také. Snížení na dvacet procent by způsobilo vyplácení dividend. Suma zisků vybraných patnácti bank by se pak měla v příštích dvou letech pohybovat nad čtyřiceti miliardami korun.

Letos si zatím banky vedou velmi slušně. Za první pololetí dosáhl celkový zisk sektoru přes třicet miliard. Těžily především z velkého zájmu o hypotéky. Potvrdil se také trend z loňska, kdy se navzdory původním obavám drtivá většina klientů po skončení vládního moratoria bez problémů vrátila ke splácení úvěrů. Například u hypoték je podle ČNB nyní podíl špatných úvěrů pod jedním procentem.