Banky v Česku luxusně vydělávají. Je chytré je důkladně podojit?

Nápad danit nadměrné zisky je stovky let starý, v nějaké podobě měla nebo má takovou daň řada evropských států. Ale nesmí se to s ní přehnat.

Banky v Česku luxusně vydělávají. Je chytré je důkladně podojit?
ilustrační foto | Profimedia.cz

„Chyby nebývají na filmovém negativu vidět nebo vypadají zanedbatelně, dokud jej nedáme pod zvětšovák, pak je spatří každý.“ Tato slova nenapsal nějaký nadšený fotoamatér v dobách, kdy bylo zvykem trávit dlouhé hodiny s vývojkou a ustalovačem v temné komoře, ale před více než sto lety jistý Josiah Stamp, designér britské „excess profits duty“, daně z nadměrného zisku (EPD).

Stamp sice patřil k pionýrům, ale absolutní prvenství náleží tehdy neutrálnímu Dánsku, které daň zavedlo v květnu 1915, následováno rovněž neutrálním Švédskem. Tamní exportéři obchodovali s oběma stranami konfliktu, a tak pozornosti berních úředníků neunikly hezké peníze, jež vynášel export dánských potravin, případně švédské oceli do císařského Německa.

Nápad se zdaněním „nadměrných“ zisků se chytil, už v roce 1915 se přidala válčící Británie.

Alespoň napřímo totiž nepostihovalo obyvatelstvo, naopak bylo možné tvrdit, že jeho prostřednictvím se odčerpává „nadměrný“ zisk těm subjektům, které bohatnou na válce. Popravdě řečeno, úřady v tom viděly jeho hlavní přednost, tedy kromě získání fiskálního zdroje pro financování válečných výdajů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit