Stop ničení Amazonie. Banky nechtějí financovat těžbu v Ekvádoru

Evropské banky ustoupily tlaku ochránců přírody a zastavily financování ropných projektů v Ekvádoru, které ničí tamní amazonské pralesy.

Stop ničení Amazonie. Banky nechtějí financovat těžbu v Ekvádoru
Indiáni v Ekvádoru protestují proti těžbě ropy, ilustrační foto | Profimedia.cz

Ekvádor má problém. Zkoušená ekonomika, jež se loni propadla o více než sedm procent, dostává další ránu. Evropské banky Credit Suisse, ING a BNP Paribas dávají ruce pryč od financování obchodů s ropou, která je zásadním zdrojem příjmů země na rovníku. 

Krok je vynucen kritikou od neziskových organizací, které tvrdí, že těžba ropy i zemního plynu nevratně poškozuje deštné pralesy v Amazonii. Neziskové organizace Stand.earth a Amazon Watch loni upozornily na to, že banky financují vývoz ropy do rafinerií ve Spojených státech, a jsou tak odpovědné za ničení jihoamerických pralesů, které jsou považovány za plíce planety.

Rozhodnutí bankéřů ocenili zástupci místních indiánů, kteří dlouhodobě bojují proti rozšiřování těžby. Kromě dopadů na přírodu dochází i k porušování jejich práv na půdu. „Závazek bank je pro nás milníkem,“ uvedl Marlon Vargas, který je prezidentem Konfederace domorodých národností ekvádorské Amazonie. Banky by podle něj měly podporovat jiné formy ekonomického rozvoje v zemi, nikoli těžbu ropy.

Dvojí standardy

Do Spojených států se za poslední dekádu exportovala ropa v hodnotě deseti miliard dolarů, kromě zmíněných bank z toho profitovaly i francouzská Natixis, švýcarská UBS a nizozemská Rabobank. Aktivistům se nelíbilo zejména to, že evropské banky mají dvojí standardy pro financování fosilních zdrojů v EU a ve vzdálených zemích. V Ekvádoru totiž státní ropná společnost Petroecuador buduje téměř stovku nových vrtů v národním parku Yasuní, který patří do světového dědictví UNESCO. 

Nizozemská banka ING uvedla, že už nebude financovat nové obchody vývozu ropy a zemního plynu z oblasti Amazonie. Přidala se i švýcarská Credit Suisse, která opouští i projekty v sousedním Peru. Francouzská BNP Paribas zase zdůraznila, že bude pokračovat v podpoře obnovitelných projektů.

Rabobank už loni ohlásila ukončení financování exportu ropy z této země. UBS chce financovat jen takové obchody s ropou, které neporušují práva domorodců a nepocházejí z národních parků. Banka Natixis se brání tím, že transakce, které provádí, prověřuje z hlediska environmentálních a sociálních rizik a nepodporuje nové klienty zapojené do exportu ropy z Ekvádoru. 

Země patří mezi středně velké producenty ropy. Denně těží půl milionu barelů ropy, tři čtvrtiny produkce se vyvážejí. Ropný sektor tvoří přes sedm procent HDP. Příjmy z prodeje z velké části slouží na umořování dluhů vůči Číně.

Ekonomické problémy

Proto by krok evropských bank mohl dále negativně ovlivnit ekonomiku jihoamerické země, která je známá také vývozem banánů. Místní firmy budou muset najít jiné banky, které jim pomohou s financemi. Že to bude problém, uznávají i zástupci neziskových organizací. 

„Banky zapojené do těchto obchodů budou čelit rostoucí kontrole, pokud ekvádorská vláda nezavede moratorium na nové vrty, nebude řešit poškození životního prostředí a porušování práv domorodců způsobené stávající produkcí,“ varovala kanadská ekologická aktivistka Tzeporah Bermanová z organizace Stand.earth, která bojuje proti nešetrné těžbě fosilních zdrojů. 

Bermanová uznává, že země bude potřebovat podporu, aby se ekonomika – značně zdecimovaná epidemií covidu – dostala z výrazného zadlužení. To ale není důvod pro to, aby docházelo k rozšiřování těžby v deštných pralesích na úkor místních indiánských kmenů. Státní ropné firmy kritiku odmítají. Miliardy dolarů z těžby ropy jsou v ohrožení, investoři by si ale mohli vynutit od vlády, aby se začala chovat odpovědněji, naznačil Bruce Duguid z americké firmy pro správu aktiv Federated Hermes. 

Země před volbami

V Ekvádoru se budou 7. února konat volby: jak parlamentní, tak první kolo prezidentských. Dosavadní prezident Lenín Moreno čelí kritice kvůli nezvládnutí koronavirové krize a také stále většímu zadlužení země a kandidovat už nebude.

Největší naději na zvolení má teprve pětatřicetiletý Andrés Arauz, bývalý ředitel centrální banky. Kandiduje za koalici levicových stran UNES. Očekává se, že se odkloní od neoliberálního přístupu Morena, jenž zemi pootevřel zahraničním firmám a dohodl se na půjčce od Mezinárodního měnového fondu. 

Arauz podporuje exprezidenta Rafaela Correu, který byl v čele země v letech 2007 až 2017. Kvůli obviněním z korupce při zadávání veřejných zakázek nyní žije v Belgii. Mladý kandidát slibuje, že zruší vládní škrty a jednomu milionu matek vyplatí po tisíci dolarů, aby podpořil spotřebu domácností. 

Ekvádor má zásoby ropy odhadované na osm miliard barelů, což je po Venezuele a Brazílii nejvíce na jihoamerickém kontinentu. Produkuje ale méně než sousední Kolumbie, která má zásoby ropy přes dvě miliardy barelů.