Bankéři dostali tučnou pokutu za nepovolenou komunikaci přes WhatsApp

Případ ilegální komunikace amerických bankéřů proti sobě postavil finančnická pravidla a realitu technologického pokroku

Bankéři dostali tučnou pokutu za nepovolenou komunikaci přes WhatsApp
Americká pravidla pro komunikaci makléřů jsou tři čtvrtě století stará. Zapráskat s nimi jako bičem ovšem může regulátor i dnes. | foto Profimedia.cz

Christy Goldsmithová Romerová byla ostrá jako břitva. „Nedovolíme, aby Wall Street podkopávala způsob, jímž vymáháme právo, tím, že bude tajit nebo mazat komunikaci týkající se obchodování,“ řekla minulý týden komisařka CFTC, americké komise pro dohled nad obchodem s finančními deriváty, jednoho z několika tamních burzovních regulátorů. A napařila viníkům, kteří tajili a mazali, celkem 1,8 miliardy dolarů pokuty. (Přesně řečeno to nebyly pokuty, nýbrž vyrovnání. Pro viníky to může znamenat výhodu: někdy stačí, když zaplatí, a nemusejí se k nekalosti, z níž jsou podezřelí, nijak přiznat. Je to tedy přesný ekvivalent někdejších katolických odpustků.)

Na vině první liga

Oněmi viníky bylo šestnáct velkých, mocných a bohatých finančních institucí. Největší pálkou to podle tradice (viz box Jako mourovaté) odnesla Bank of America, která zaplatila 225 milionů dolarů; JPMorgan Chase odevzdala komisi 200 milionů; nejmenší takto vymožená částka čítala šestnáct milionů dolarů. Mezi dalšími potrestanými byly instituce jako Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Credit Suisse, UBS, Barclays, Deutsche Bank, Nomura, Jefferies a Cantor Fitzgerald – zkrátka první liga amerických peněz.

Romerovou do komise jmenoval prezident Joe Biden. Komisařka patří do myšlenkové školy senátorky Elizabeth Warrenové, která ve finančních institucích vidí neředěné zlo (často právem). „Naše země nemůže polevit v pozornosti, pokud jde o zločiny a jiné nezákonné praktiky uvnitř bank,“ řekla Romerová před pěti lety listu Financial Times; od té doby sama v pozornosti rozhodně nepolevila. Její triumf z minulého týdne měl příchuť osobního vítězství.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit