Baku–Terst–Kralupy

Konflikt o Náhorní Karabach může mít dopad i na Česko. Ázerbájdžánci nám dodávají skoro třetinu ropy a potrubí leží nedaleko frontové linie.

Baku–Terst–Kralupy
Malá Arménie však může těžko konkurovat Ázerbájdžánu s jeho ropným bohatstvím a miliardami dolarů zahraničních investic. Zřejmě zde leží důvod, proč evropské země k válečnému konfliktu v Náhorním Karabachu taktně mlčí. | Profimedia.cz

Na první pohled se může zdát, že nám čistě pragmaticky válka mezi Ázerbájdžánci a Armény o zapadlý hornatý kus země, známý pod názvem Náhorní Karabach, může být lhostejná. Není to pravda. Ázerbájdžán je druhým největším dodavatelem ropy do Česka se zhruba třicetiprocentním podílem. Jen loni jsme z této země dovezli surovinu v hodnotě více než 25 miliard korun. 

Naopak Čechům se na tamní trh nedaří příliš pronikat, vývoz byl loni 19krát menší než dovoz. Velké zakázky, které české společnosti získaly při modernizaci tamní železniční a silniční sítě, skončily po pádu cen ropy a zhroucení kurzu ázerbájdžánské měny. Na rozdíl třeba od Gruzie se v Ázerbájdžánu neodehrály ani žádné zásadní investice ze strany českých firem a miliardářů.

Otázkou je i to, jak se válečný konflikt podepíše na česko-arménských obchodních vztazích. Český export do této země za poslední čtyři roky vzrostl více než dvojnásobně. Malá Arménie však může těžko konkurovat Ázerbájdžánu s jeho ropným bohatstvím a miliardami dolarů zahraničních investic. Zřejmě zde leží důvod, proč evropské země k válečnému konfliktu taktně mlčí. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit