Bakala si vyřizuje účty s Krúpou. U amerických soudů vyhrává

Nejen pád skupiny Arca dnes zaměstnává investora Pavola Krúpu. Na mušku si ho totiž vzal miliardář Zdeněk Bakala. Bojuje s ním skrze americké soudy.

Bakala si vyřizuje účty s Krúpou. U amerických soudů vyhrává
Zdeněk Bakala | Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

V době, kdy do skupiny Arca Investments ještě tekly miliardy korun od drobných investorů a její šéfové sebevědomě vyprávěli o svých velkých plánech do tuzemských médií, se Pavol Krúpa, její zakladatel a v té době ještě jeden z hlavních akcionářů, pustil do dalšího z mnoha svých ostrých nájezdů. Podpořen politickou poptávkou se opřel do byznysového odkazu Zdeňka Bakaly, někdejšího vládce těžební společnosti OKD. Veřejně ho obvinil z tunelování OKD, postavil se na stranu nájemníků někdejších OKD Bytů a začal tuzemského miliardáře, který ale žije ve Švýcarsku a USA, ostřelovat na různých úrovních.

Teď to však vypadá, že státní vyznamenání, které nepřímo za tuto akci získal od prezidenta Miloše Zemana, bude zaplaceno vysokou cenou. Zdeněk Bakala, kterému patří mimo jiné tuzemský mediální dům Economia, totiž veškeré politické i právní tlaky ustál. Poslanecká vyšetřovací komise k OKD se rozpadla už loni, její závěry na jaře nepotvrdili kriminalisté a státní zástupce, neboť tunelování důlní společnosti se neprokázalo, a vyšetřování bylo odloženo. Bakala tak v této věci už prakticky nemá problém, letos v létě se po dlouhých letech objevil v Praze a začal s vyřizováním účtů.

První na jeho seznamu je právě slovenský nájezdník, který je aktuálně navíc oslaben děním v jeho mateřské skupině Arca, kde stojí proti ní a jejímu šéfovi a majiteli Rastislavu Veličovi. Obě strany se navzájem obviňují z toho, kdo může za krach miliardové investiční skupiny.

A právě v této době přicházejí z USA další zprávy o Bakalových úspěších v jeho tažení. V rozsudku z 10. srpna soudce amerického federálního soudu v Jižní Karolíně David C. Norton konstatoval, že Krúpa organizoval akce s cílem očernit Zdeňka Bakalu a požadoval tučné výpalné za ukončení tohoto nátlaku. Podle zástupců společnosti BM Management, která aktivity rodiny Zdeňka Bakaly v Česku zaštiťuje, bylo cílem žaloby ukázat, že podstatou případu je pokus o organizované vydírání, zosnované pomocí taktiky obtěžování. Soudce Norton uznal rozsáhlé důkazy, které podrobně doložily praktiky Pavola Krúpy, např. organizování falešných demonstrací, najímání herců prezentujících se jako občanští aktivisté k obtěžování rodiny a okolí Zdeňka Bakaly či Krúpovy snahy o pošpinění podnikatelské pověsti Zdeňka Bakaly u jeho obchodních partnerů a přátel.

Soud dospěl k závěru, že Krúpa byl motivován vidinou finančního obohacení a že se jednoznačně podílel na vydírání s cílem donutit Zdeňka Bakalu zaplatit 23 milionů dolarů. „Je to skvělý výsledek. Vítám, že soud uznal závažnost jednání Pavola Krúpy, kterým řadu let obtěžoval mou rodinu a mé blízké s jediným cílem vlastního obohacení. Byl to dlouhý právní proces, ale jsem vděčný, že justiční systém Spojených států dokázal rozkrýt tuto pavučinu lží,“ uvedl Zdeněk Bakala, o jehož byznysových aktivitách se po jeho stažení z Česka příliš neví. Forbes jeho majetek nadále oceňuje zhruba na 18 miliard korun, ale dostupných tvrdých dat o jeho jmění k dispozici mnoho není.

Teď budou americké soudy dál řešit případ, a hlavně případnou výši náhrady škody, která Bakalovi náleží. Ten po Krúpovi požaduje v přepočtu asi 1,6 miliardy korun. To by pro Slováka byla v kontextu dění v Arce další těžká rána. On sám ale zprávy z USA považuje za vykonstruované.

„Švýcarský soud, kde jsem byl účastníkem řízení, Bakalovu žalobu zamítl a přiznal mi náhradu nákladů. Nevím o žádném jednání na amerických soudech, žádné rozhodnutí mi nebylo řádně doručené. Bakalu jsem nevydíral,“ říká k tomu Krúpa s tím, že v Jižní Karolíně  nikdy nebyl a s Bakalou ani s jeho právním zástupcem se nikdy nesetkal. 

„V Česku jsou desítky politiků a statisíce lidí, kteří sdílejí názor, že Bakala je tunelář a gauner. Z toho vyplývá, že žádnou svojí činností jsem nemohl poškodit jeho údajně dobré jméno,“ přisazuje si svým typickým způsobem Krúpa. Přes svá ostrá slova ale v tuto chvíli bezesporu tahá za kratší konec. Už jen kvůli tomu, že bojuje hned na několika frontách s kapitálově silnějšími protivníky.