Babišův fond Hartenberg kvůli pandemii zchudne o 150 milionů

Babišův fond Hartenberg kvůli pandemii zchudne o 150 milionů
Jozef Janov | Profimedia.cz

Někdy Babišovi kritici rádi poukazují na to, že během virové krize byznysové državy českého premiéra příliš nestrádaly, ba naopak. Že si například pojistil otevřená květinářství jen proto, aby ochránil byznys řetězce Flamengo, které loni koupil fond Hartenberg. Ten investuje zejména Babišovy peníze, respektive peníze z jednoho z jeho svěřenských fondů. 

Podobné úvahy se samozřejmě nabízejí, ale při důkladnějším pohledu často neplatí. Tržby Flamenga se totiž během pandemie stejně zřítily o polovinu, firma řadu obchodů raději sama zavřela, neboť se jim provoz na liduprázdných ulicích nevyplatil, a také prodavačky se bály chodit do práce. 

Celý Hartenberg, dnes rozsáhlá investiční skupina s aktivitami ve zdravotnictví, potravinářství, maloobchodu či letectví, za sebou dobrý rok mít rozhodně nebude. Její šéf a spolumajitel Jozef Janov aktuálně vyčíslil ztráty za tři krizové měsíce od března do června na více než 150 milionů korun.

„Asi o takové číslo se propadne i celoroční zisk skupiny. Největší propad vidíme na našich  reprodukčních klinikách. Ty z velké části stojí na zahraniční klientele. Uzavření hranic tento trh úplně zmrazilo. Až teď pomalu vidíme, že se byznys opět začíná hýbat a pokud se nestane žádný další průšvih, podzim by už mohl být na úrovnií minulého roku,” říká někdejší investiční ředitel Penty, který spojil síly s Babišem před sedmi lety a společně založili Hartenberg. Babiš do něj poslal zhruba pět miliard korun, za které Janov nakoupil do dnešních dní bezmála tři desítky firem, ve kterých pracuje čtyři a půl tisíce lidí. Dohromady utrží zhruba osm miliard korun a roční provozní zisk (EBITDA) se pohybuje kolem jedné miliardy. 

Mezinárodně vyhlášené pracoviště, jako je brněnský Reprofit, či pražské kliniky Gennet a Iscare, vyhledájí pacienti nejen z Evropy, ale také třeba z Izraele i USA. 

Janov si naopak pochvaluje třeba výsledky slovenského výrobce doplňků stravy Imunoglukan, kterému letos rostou tržby i zisk o desítky procent, či polského producenta krekrů Good Food. „Některé části byznysu si letos vedou nadmíru dobře a tím mírní naše ztráty ve zdravotnictví. I díky tomu celý rok z pohledu celého Hartenbergu nebude žádná katastrofa," dodává.

Radost aktuálně dělá také projekt leteckých opraven Avia Prime, které sdružují závody v Polsku, Slovinsku a Srbsku. S nimi se ze začátku Janov trochu trápil, ale letos si jejich výsledky pochvaluje. „Letecké společnosti využily období, kdy se nelétalo, k opravám. Sice mají problémy a někdy je to složitější třeba se splatností, ale i tak musím říci, že máme za sebou rekordní léto, všechny sloty jsou prakticky pořád obsazené,” pochvaluje si Janov, který ještě letos chystá několik menších akvizic. Například dalších klinik v zahraničí.