Babišem propagovaný „superlék“ na covid-19 vyklízí pozice v EU

Lék proti covidu-19 Bamlanivimab už v Evropě netáhne. Dříve jej prosazoval i český premiér.

Babišem propagovaný „superlék“ na covid-19 vyklízí pozice v EU
Lék proti covidu-19 Bamlanivimab | foto Profimedia.cz

Práší se něj v českých nemocničních skladech a v Evropě už od jeho další produkce ustupuje i samotný výrobce. Řeč o je o protilátkovém léku na covid-19 Bamlanivimab, který v minulosti hojně propagoval premiér Andrej Babiš. Farmaceutický gigant Eli Lilly oznámil, že nestojí o další zkoumání bezpečnosti a účinnosti léku ze strany Evropské lékové agentury (EMA). 

Přezkum EMA je podmínkou pro plnohodnotnou registraci léku Bamlanivimab na území EU. Výrobce však tento proces jednostranně ukončil.

„Je to s ohledem na poptávku ze strany členských států EU,“ zdůvodnila Eli Lilly. Jedná se o pragmatické rozhodnutí firmy v situaci, kdy zájem o lék v evropských zemích postupně klesal a četnost jeho podávání už nestačila na to, aby mohla firma evropské autoritě dodávat dostatek validních dat o bezpečnosti a účinnosti. 

Společnost se chce nadále věnovat zejména americkému trhu, kde naopak zájem o protilátkovou léčbu roste. Administrativa prezidenta Joea Bidena nedávno souhlasila s nákupem 614 tisíc dávek. 

Teď už jen v kombinaci

Bamlanivimab, jehož nákup prosadil předseda vlády Andrej Babiš v únoru, měl v případě včasného podání chránit pacienty před těžkým průběhem covidu-19 a předejít hospitalizaci.

„Všude, kde jsem, tam o něm mluvím. Musíte ho chtít. Říkejte si o něj lékařům. Může vám zachránit život,“ říkal tehdy premiér. Podle některých odborníků tento typ protilátek měl v té době smysl. Není už ale dostatečně účinný na variantu koronaviru delta, jež v současnosti dominuje. Postupně ho proto nahradily jiné léky.

Ve skladu českých nemocnic ještě stále leží několik tisíc dávek v hodnotě půl miliardy korun. Zdravotníci jej tedy alespoň kombinují s jinými monoklonálními protilátkami. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv stažení bamlanivimabu z hodnoticího procesu EMA nic nemění na tom, že lék může být u nás nadále podáván na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.