Babiš vytahuje antiamerickou kartu, v Kremlu nadšením tleskají

Expremiér Andrej Babiš znovu ukazuje, jak jsou pro něj politické a osobní ambice důležitější než zájmy země. A největší radost z „předsedy opozice“ musí mít v Rusku.

Babiš vytahuje antiamerickou kartu, v Kremlu nadšením tleskají
Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

O co jde? O smlouvu o obranné spolupráci se Spojenými státy, kterou Babiš v posledních dnech zpochybňuje.

Namísto toho, aby šéf nejsilnější opoziční strany jednoznačně řekl, že Česko potřebuje jasné záruky své bezpečnosti před rozpínavým Ruskem, krouží okolo smlouvy a vytahuje argumenty, které používá česká dezinformační scéna. Jako když se třeba ptá, jestli na našem území budou díky této smlouvě zahraniční vojáci a zda se tu budou stavět cizí armádní základny.

Babiš samozřejmě moc dobře ví, že pobyt zahraničních jednotek musí schválit parlament, jenže to se opozičnímu poslanci, který chce k ANO přitáhnout více voličů národovecké scény, nehodí do krámu. Radši bude mluvit o tom, jak chce znát detaily smlouvy, jak žádá odpovědi na otázky – místo toho, aby si dohodu sám přečetl.

A pochopitelně opět došlo rovněž na Babišovo volání, že on „nechce válku, o které stále mluví šílený náčelník Řehka“. Tento citát je z posledního diskusního pořadu Partie na TV Prima a Babiš jím zaútočil na náčelníka generálního štábu úplně nesmyslně: Karel Řehka válku nechce, ale jeho úkolem coby vojáka je se na tuto alternativu připravit – zvláště v dnešní době, kdy Putin vede už více než rok dobyvačnou válku na Ukrajině a jeho přisluhovači vyhrožují Evropě jadernými údery.

Babišovi možná jeho protiamerická rétorika přihraje nějaké voliče navíc, i když pro ty největší radikály jsou výroky šéfa ANO patrně ještě moc měkké. Největší radost ale z Babiše musí mít v Kremlu, kde se dezinformační a propagandistická kampaň v poslední době zaměřila také na nahlodávání mnohaletého spojenectví mezi Evropskou unií a USA.