Babiš versus opozice: tři ku deseti

Krajské volby rok před těmi sněmovními dodaly dynamiku celé politické scéně.

Babiš versus opozice: tři ku deseti
Jedním z klíčových výsledků krajských voleb je náskok opozice z hlediska motivování a konsolidace voličské základny. Andrej Babiš a jeho ANO nemají v příštích parlamentních volbách nic jistého. | Profimedia.cz

Máloco dokáže ilustrovat skutečné volební trendy tak jako volební geografie. Mapy totiž zachycují stabilitu i dynamiku – dva momenty, mezi nimiž se každé volební výsledky pohybují. 

Čím nižší účast, tím více ANO

Jedním z fenoménů krajských voleb byla volební účast. Přes 35 procent se zatím vyšplhala jen v letech 2008 a 2012. Pokaždé šlo o předzvěst velkých otřesů na celostátní politické scéně. Letos jsme nad 35 procenty potřetí.

 

Hladina účasti je ale hodně rozmanitá. Předně platí, že čím nižší volební účast, tím jasnější vítězství ANO. Okresní rekord drží Bruntálsko, kde přišlo volit necelých 28 procent oprávněných voličů a ANO získalo přes 35 procent. Na krajské úrovni tento trend potvrzují čtyři kraje – řazeno od nejnižší účasti – Ústecký, Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký, jejichž pořadí se z hlediska síly ANO mění jen minimálně. Nejde o žádné překvapení, protože právě tyto čtyři kraje patřily od samého vzniku ANO k jeho baštám. Spojují je strukturální ekonomické problémy, dlouhodobě nejvyšší míra nezaměstnanosti, nejrozšířenější problémy s privátními dluhy a exekucemi a všechny patří k baštám levice, jejíž lídr se vyvíjí. A teď je to ANO.  

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit