Komentář: Babišovy samoživitelky

Pro Andreje Babiše (ANO) jsou senioři hlavní voličskou základnou, a tak se jim snaží přilepšovat, co to jde.

Komentář: Babišovy samoživitelky
Andrej Babiš a Alena Schillerová | foto Profimedia.cz

Jako premiér jim mohl rozdávat peníze ze státního rozpočtu, teď alespoň kritizuje současnou vládu Petra Fialy (ODS), že se o ně v době razantního zdražování málo stará – protože jsou pro ni přednější uprchlíci z Ukrajiny.

K důchodcům si teď pod svá ochranná křídla vzal další skupinu obyvatel – svobodné matky s dětmi. „Hlavním problémem je, že se vláda nestará o české občany. Například samoživitelky,“ prohlásil v rozhovoru pro deník Právo.

Pomiňme, že Babiš populisticky zneužívá bezprecedentní uprchlickou vlnu z Ukrajiny pro svou permanentní politickou kampaň. Připomeňme si ale jednu událost starou bezmála dva roky. Tehdy Babišova ministryně financí Alena Schillerová označila minimálně část svobodných matek s dětmi za osoby, které parazitují na systému sociálních dávek. V rozhovoru pro televizi CNN Prima News takřka bez mrknutí oka řekla, že někteří rodiče žijí záměrně nesezdaní, „aby měli určité výhody a dosáhli na dávky“.

Touto politickou frází, kterou neopřela o žádná relevantní data, víceméně odmítla finanční pomoc dvěma stům tisícům neúplných rodin v době koronavirové krize, kdy mnohé svobodné matky přišly o práci, topily se v dluzích nebo se jim razantně propadly příjmy, takže si musely hledat přivýdělky.

Dobré je si rovněž připomenout, že tehdy se Babiš v žádných novinách ani televizi nerozčiloval nad tím, že jeho ministryně „se nestará o české občany“.