Babiš, král evropských hnojařů? Agrofert usiluje o obří akvizici za 810 milionů eur

Ovládnutím „nitro“ divize společnosti Borealis by se z Agrofertu stal jeden z nejvýznamnějších producentů dusíkatých hnojiv v Evropě.

Babiš, král evropských hnojařů? Agrofert usiluje o obří akvizici za 810 milionů eur
ilustrační foto | Archiv

Proniknout na malý a hodně vztahový rakouský trh trvalo českým miliardářům o poznání déle než na kosmopolitnější a otevřenější trh německý. Bariéru však už před lety prolomil ovládnutím Casinos Austria Karel Komárek, nedávno ho skrze pohlcení realitního obra Immofinanz následoval Radovan Vítek. Do třetice by mohl na jih od českých hranic uspět Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše.

Holding před pár dny oznámil podání závazné nabídky na převzetí produkce dusíkatých hnojiv spadající pod chemický koncern Borealis se sídlem v Linci. Transakce v hodnotě 810 milionů eur bude jednou z největších v historii Agrofertu a vedle továrny v Horních Rakousích zahrnuje i fabriky ve francouzských městech Grand-Quevilly, Grandpuits a Ottmarsheim a v německém Wittenbergu.

Tamní poměry manažeři Agrofertu dobře znají. Chemička SKW Stickstoffwerke Piesteritz, jedna z nejvýdělečnějších součástí Agrofertu, leží v těsném sousedství wittenberského závodu Borealisu. „Vedle toho je součástí transakce i rozsáhlá prodejní a distribuční síť podél toku Dunaje,“ upřesňuje mluvčí Agrofertu Lucie Bukovanská.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit