Babiš jako magnet, přitáhl rekordní počet voličů

Prvního kola prezidentských voleb se zúčastnil rekordní počet voličů. Je v Babišově zájmu, aby bylo rekordní i druhé kolo?

Babiš jako magnet, přitáhl rekordní počet voličů
Andrej Babiš při prvním kole prezidentských voleb hlasoval ve volebním okrsku v Průhonicích. | foto Tomáš Turek, týdeník HROT

Je to jeden z nejzajímavějších výsledků prvního kola prezidentských voleb. Odevzdat svůj hlas pro některého z kandidátů totiž přišlo zhruba 68 procent oprávněných voličů. Tolik lidí se nezúčastnilo v žádném kole přímé volby hlavy státu. Nejblíže k tomu bylo druhé kolo před pěti lety, kdy soupeřili Miloš Zeman s Jiřím Drahošem – tehdy dorazilo 66,6 procenta voličů.

Mohlo by se říct, že co se nepodařilo Miloši Zemanovi, to se povedlo až Andreji Babišovi. Působí trochu jako magnet. Dokáže mobilizovat voliče. Ovšem nejen své skalní příznivce, ale také své kritiky, zaryté odpůrce. 

Ostatně něco podobného se před pěti lety povedlo Miloši Zemanovi, který dokázal přitáhnout do volebních místností velký počet lidí. Nakonec mu to pomohlo k těsnému vítězství o 2,73 procenta. A napodruhé se stal hlavou státu.

Nyní je ovšem otázkou, jestli Babišovi bude vysoká volební účast ve druhém kole vyhovovat. Vedle početných řad svých obdivovatelů má stejně nemálo svých radikálních odpůrců, kteří mu nedají svůj hlas, ani kdyby padaly trakaře. Babišovi by tudíž nejvíce vyhovovalo, aby k volbám jeho odpůrci nepřišli.

Naopak Petr Pavel by teď měl mobilizovat nejen své voliče, ale také ty, kteří v prvním kole volili některého z demokratických kandidátů.

Výsledky prvního kola prezidentských voleb