Babiš i nadále Zemana potřebuje

Petr Fiala versus Miloš Zeman 1:0. Těžko samozřejmě přesně odhadnout, co se odehrálo v prezidentově hlavě, když se najednou rozhodl jmenovat vládu i s Janem Lipavským, přes něhož původně „nejede vlak“.

Možná si Zeman spočítal, že u Ústavního soudu nemá šanci, a nechtěl si ke konci svého působení na Hradě kazit reputaci porážkou. Možná že spolu oba politici uzavřeli nějakou tichou dohodu, o níž se třeba dozvíme později.

Ať je za tím cokoli, Fiala si po vyhraných sněmovních volbách připsal další cenné vítězství. V několikatýdenním boji o nového ministra zahraničí byl ale vedle neústupného šéfa ODS zajímavý rovněž postoj nejsilnější opoziční strany ANO. Lídři tohoto hnutí jako by se předháněli v tom, kdo Zemana více a hlasitěji podpoří. Záměr byl zřejmý: za každou cenu si na své straně udržet současného obyvatele zámku v Lánech.

Lze očekávat, že šéf hnutí Andrej Babiš dříve či později oznámí svou kandidaturu na nového prezidenta. Scénář bude nejspíš takový, že jeho příznivci seberou na ulicích a náměstích dostatek podpisů, načež Babiš prohlásí, že se tedy do boje o Pražský hrad zapojí, když si to občané tolik přejí.

Aby svým šancím na získání prezidentského křesla dal reálné kontury, potřebuje Babiš, aby mu Zeman „přihrál“ jeho voliče, aby je poslal do volebních místností vhodit hlas coby svému nástupci právě právě jemu. Babiš i lidé v jeho okolí musí se Zemanem držet basu stůj co stůj, tedy v kauze Lipavský obhajovat i neobhajitelné – právo prezidenta nejmenovat premiérem navrženého ministra.

Do tohoto divadla patří rovněž Babišův výpad vůči kancléři Vratislavu Mynářovi, který měl jen jepičí život. Když Zeman skončil ve vážném stavu ve vojenské nemocnici a lékaři oznámili, že není schopen vykonávat prezidentský úřad, končící premiér zavelel do útoku. 

„Celá ta situace, která vznikla, je myslím neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby rezignoval ze své funkce, a to okamžitě. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné. To je ten hlavní problém,“ napsal Babiš na twitteru. A dokonce pohrozil, že aktivuje článek číslo 66 a Mynáře sám odvolá.

Když se Zeman jakoby zázrakem začal zotavovat, radikální Babiš byl ten tam. O konci Mynáře už neřekl ani slovo. S Hradem válčit nepotřebuje. Naopak. Potřebuje ho na svojí straně.