Babičky a dědečkové

Jestli svými voliči někdo pohrdá, tak je to současná vláda.

Kalousek a ODS nesnášejí důchodce. Opozice si nepřeje spravedlivé důchody. Takové a podobné útoky od premiéra Andreje Babiše nebo ministryně Jany Maláčové mířily minulý týden na hlavy opozice. Politici jimi reagovali na odmítání předvánočního vládního dárku pro penzisty ve formě pětitisícovky. Jelikož neměli jediný relevantní argument na obhajobu nesmyslného předvolebního úplatku, snažili se kritiku zaměnit za antipatie ke starým lidem.

Nic nemůže být paradoxnější. Je to totiž právě premiér a celá vláda, kdo svými voliči hluboce pohrdá. Jak jinak si vysvětlit, že Babiš o lidech na penzi – zhusta svých vrstevnících, vitálních lidech s bystrou myslí – infantilně hovoří jako o „babičkách a dědečcích, kteří potřebují nakrmit své pejsky a kočičky“?

Není to zdaleka jediný příklad nízkého mínění vlády o „obyčejných lidech“. Jiným důkazem může být video „Čau, lidi“ ze začátku prázdnin. Babiš v něm apeloval na Čechy, aby kvůli čínské chřipce nejezdili na dovolenou do zahraničí (kam měl mimochodem sám namířeno). A aby je motivoval, šermoval před kamerou filmovými plakáty: Zažijte místo Chorvatska na vlastní kůži „Slunce, seno, jahody“, „Dovolenou s Andělem“ nebo „S tebou mě baví svět“. Každého člověka s trojciferným IQ musela taková drzost urážet.

Oba příklady přesně zapadají do marketingu dnešní vlády. Dávno pryč jsou ambice ANO oslovit pravicové voliče, městské liberály nebo podnikatele. Dnes vláda cílí na lidi, o nichž si myslí, že jim stačí předhodit psí konzervu nebo rekreaci jako vystřiženou ze socialismu. A u toho na ně šišlat. Bohužel se stále najde dost takových, kteří to neprokoukli.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní